کانابیس چیست؟

کانابیس گیاه بومی خاص استوایی و آب و هوای معتدل است. عملیاتغیرقانونی مدرن برای کشت این گیاه، از روش های پیشرفته برای تولید انواع پرقدرت آناستفاده می‌کند.

بیش از شصت و یک ماده شیمیایی که "کانابینویید" نامیده می‌شوند،از گیاه کانابیس به دست می‌آیند. THC (دلتا- ۹- تتراهیدروکانابینول)، کانابینوئیداصلی روان گردان و عامل اصلی بالا رفتن خلق در زمان استعمال ماری جوانا یا حشیشاست.

سطح THC موجود در گیاه کنفی که برای مصارف صنعتی کشت می‌شود،بسیار ناچیز است.

رشته های کنف برای ساختن طناب، پارچه و کاغذ به کار می‌روند. دانه‌های آن حاوی مقدار زیادی پروتئین هستند و روغنی تولید می‌کنند که دارای ارزشغذایی و صنعتی است.

بسیاری از ادعاها در مورد مصارف ماری جوانا در پزشکی از نظرعلمی به اثبات نرسیده‌اند، اما پژوهش ها نشان می‌دهد که THC و سایر کانابینوئیدهایخالص می تواند در برطرف کردن تهوع و استفراغ و افزایش اشتها موثر باشند.

این خاصیت می‌تواند برای افراد مبتلا به ایدز یا کسانی کهداروهای شیمی درمانی دریافت می کنند، موثر باشد. برای پی بردن به ارزش طبی ماریجوانا در تسکین درد، کاهش اسپاسم های عضلانی و کنترل برخی انواع صرع نیاز به پژوهشهای بیشتری است.

فراورده‌های کانابیس

"ماری جوانا" جوانه و برگ گیاه خشک شده کانابیس است. رنگ آن ازسبز مایل به خاکستری تا قهوه ای مایل به سبز متغیر بوده و می تواند حاوی تخم و ساقهباشد.

"حشیش" صمغ متراکم شده و خشک شده گل‌های کانابیس است. رنگ آن ازقهوه‌ای تا سیاه متغیر است و به صورت قطعه‌ای به فروش می‌رسد.

"روغن حشیش" از راه جوشانیدن گل ها یا صمغ کانابیس در حلال آلیبه دست می آید و ماده ای چسبنده به رنگ قهوه ای مایل به قرمز یا سبز است. میزان THC در هریک از گونه های کانابیس متفاوت است.

گرچه حشیش عموماً قوی تر از ماری جوانا است ولی روغن حشیشمعمولاً قوی ترین شکل موجود است.

ماری جوانا، حشیش یا روغن حشیش گاه با تنباکو مخلوط شده و بهشکل سیگار پیچیده می شود که به "سیگاری" معروف است و یا اینکه توسط پیپ استعمال میشود. کانابیس گاه در خوراکی هایی مثل کیک های شکلاتی و یا نوشیدنی ها به کار میرود.انواع مصنوعی THC تحت عنوان "مارینول" تولید می شوند. یک کانابینوئید مصنوعی(نابیلون) با نام تجارتی "سزامت" به فروش می رسد. هر دوی اینها برای مبتلایان بهسرطان یا ایدز تجویز می شوند.

کانابیس رایج‌ترین داروی غیرقانونی مورد استفاده در کشور‌هایغربی است و مصرف آن در میان دانشجویان پس از الکل و سیگار قرار دارد.با این وجودکانابیس اکثراً به صورت گه گاه و برای تفنن استعمال می شود. میزان های یاد شده درمیان مردان به طور چشمگیری بیشتر از زنان بوده است.

مصرف کانابیس چه احساسی ایجاد می‌کند؟

تاثبر کانابیس بر فرد بسته به عوامل زیر بستگی دارد:

مقدار مصرف.

مدت و تعداد موارد مصرف.

نحوه مصرف یه شکل خوراکی یا تدخینی.

خلق و انتظارات فرد و محیطی که د رآن قرار دارد.

سن فرد.

بیماری‌های جسمی یا روانی فرد.

زمانی که افراد برای اولین بار کانابیس را مورد استفاده قرارمی‌دهند، اغلب احساس برانگیختگی روانی می کنند، البته این اثرات با تکرار مصرف نیزایجاد می‌شوند. تجربه افراد گوناگون از مصرف کانابیس متفاوت است.

برخی احساس آرامش و سرزندگی کرده، پرحرف و شوخ‌طبع می‌شوند، حالآنکه برخی دیگر احساس اضطراب، ترس، ناآرامی و گیجی می‌کنند.علاوه بر آن نوعبرانگیختگی فرد از هر نوبت مصرف تا نوبت بعدی می تواند متفاوت باشد.

کسانی که با مصرف دارو آشنا هستند و در این کار حرفه ای شدهاند، می دانند چه زمانی مقدار کافی دریافت کرده اند و کی باید مصرف را متوقف کنند وکنترل بیشتری نیز بر اثرات آن دارند، حال آنکه افراد تازه کار این توانایی راندارند.

کانابیس در دوزهای پایین، ادراک و حس را اندکی مختل می‌کند. کسانی که دارو مصرف می‌کنند، می‌گویند که صدای موسیقی را بهتر می‌شنوند، رنگ ها رادرخشان می‌بینند و زمان برای آنها طولانی تر می‌شود. همچنین می‌گویند که حس چشایی،لامسه و بویایی آنها تقویت شده و از بدن خویش آگاه تر می‌شوند. برخی از این وضع لذتمی‌برند، حال آنکه بقیه آن را ناراحت کننده می‌یابند.

دود کردن مقادیر بیشتر می‌تواند برخی اثرات مطلوب کانابیس راشدت بخشد، اما احتمال واکنش های ناخواسته و نامطلوب بیشتر است.

مصرف بیش از اندازه می‌تواند احساس از دست دادن کنترل، گیجی، بیقراری، پارانویا و وحشتزدگی را سبب شود.

توهم کاذب (دیدن چیزها و رنگ هایی که می‌دانید واقعی نیستند) یاتوهم واقعی (زمانی که ارتباط شما با واقعیت گسسته می شود) می تواند روی دهد.

اثرات فیزیکی کانابیس شامل قرمزی چشم‌ها، خشکی دهان و گلو،تحریک سیستم تنفسی (به دلیل دود ناشی از آن) و اتساع برونش‌ها (گشاد شدن راه هایهوایی) است. اشتها و سرعت ضربان قلب افزایش می یابد، حال آنکه فشار خون، تعادل وپایداری کاهش می‌یابد. کانابیس می‌تواند سبب خواب آلودگی یا ناآرامی شود و اینبستگی به مقدار داروی دریافت شده و پاسخ فرد بدان دارد.

این احساسات برای چه مدت دوام دارند؟

زمانی که کانابیس به شکل دود استعمال می‌شود، اثر آن تقریباًبلافاصله ظاهر می‌‌شود و می‌تواند تا چند ساعت باقی بماند و این بستگی به مقدارداروی دریافتی دارد.

زمانی که دارو بلعیده می شود، اثر آن یک ساعت بعد احساس می‌شودو بیش از زمانی که به صورت دود استعمال می شود، باقی می ماند.

گرچه اثرات دارو فقط برای چند ساعت پس از دود کردن آن دوامدارد، THC در سلول های چربی ذخیره شده و طی چند روز یا چند هفته از بدن خارج می‌شودو این بستگی به دفعات مصرف و مقدار دریافتی دارد، به همین دلیل است که تست هایکانابیس مدت طولانی پس از ناپدید شدن آثار دارو باقی می‌مانند.

خطرات کانابیس

تا به حال هیچ کس بر اثر مصرف بیش از اندازه کانابیس نمرده است،اما کانابیس ادراک عمق، گستره توجه و تمرکز را مختل و زمان واکنش را کند می‌کند وقدرت عضلانی را می کاهد و همه اینها بر توانایی فرد در زمان رانندگی اثر می کنند.

کانابیس و الکل اگر همراه با یکدیگر استفاده شوند، اثرات یکدیگررا تشدید می‌کنند و می‌توانند صدمات شدیدی ایجاد کنند.

مسمومیت با کانابیس تفکر و حافظه کوتاه مدت را تحت تاثیر قرارمی‌دهد. استعمال کانابیس در مدرسه یا در حین کار می‌تواند یادگیری و عملکرد فرد رامختل کند.

فرآورده های غیرمجاز کانابیس ممکن است توسط سایر داروها، آفت‌کشها یا قارچ های سمی آلوده شده باشند.

دوزهای بالای کانابیس به ویژه زمانی که بلعیده شوند، می‌توانندروان پریشی ناشی از مسمومیت را سبب شوند. علائم آن شامل توهمات دیداری و شنیداری،هذیان‌های پارانویید، گیجی و فراموشی است. با قطع مصرف کانابیس، این علائم معمولاًظرف یک هفته ناپدید می‌شوند.

مصرف کانابیس سرعت ضربان قلب را بالا برده و فشار خون را پایینمی‌ورد. در بیماران مبتلا به آنژین صدری و یا سایر بیماری های عروق کرونر،خطر حمله

/ 12 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
mehdi kazemi

salam golam vaghan khaste nabashi khodaish khob dari kar mikoni vali hef kasi ghadreto nemidone bos bos

mehdi kazemi

[عصبانی]aghey moz doste khordish belakhareya na khejalat bekesh akhe inja jaye injor karas han

ali sheybani

merc reza jan matlabat jalebe vaghan ,aget toonesti vase darse eghtesade keshavarzimunamke kheyili SAKHT migran behemun ye kholase az conferanc ha bezar dawshe golam :)

امیر سالار سید رزاقی

سلام ابوالفضل جان چه خبر پسر دیگه سر نمی ذاری. سه شنبه منتظرت هستم. شاد باشید. در ضمن لازمه از آقای علی شیبانی هم تشکر کنم.

حامد

سلام.مرسی بخاطر مطلب. آقا این مقاله مسیر زندگی منو عوض کرد!واقعا دستتون درد نکنه که جوونها رو با این جور چیزهای خوب و مفید آشنا میکنید. لطفا آدرس و تلفن مراکز عرضه محصولات گیاه "کانابیس" رو اعلام کنید تا بدونیم از کجا میشه این داروی جذاب رو تهیه و مصرف کنیم! در مرحله بعد خواهشمندم همسو با رشته تحصیلیتون,در راستای صرفه جویی در هزینه های علاقمندان به مصرف ماری جوانا در دانشگاهها لطفا نحوی کاشت گیاه کانابیس رو بصورت مفصل آموزش بدین. با تشکر : سید علی خامنه ای . سوم ربیعلاول هزار و...

اقا عالی بود

حسن

من 7 ساله که به طور منظم ماری میزنم.فعلا که بد نبوده تا بعد بینیم چی میشه

ریحانی

کس گفتی فکر کردی درست گفتی؟ ماریجوانا بزن یکم مخت باز شه [قهقهه]

ریحانی

فکر کنم موسوی هم ماریجوانا میزد توهم گرفته بودش [قهقهه][قهقهه][قهقهه]

46‏&‏2

در مورد برخي مضرات ذكر مثل بي ميلي به كار و تحصيل شديدأ اشتباه اظهار نظر شده !