تاثیر نوع بسته بندی بر مواد موثره گیاهان دارویی

انتخاب بسته بندی مناسب بر کیفیت گیاهان دارویی و ادویه ای در طول انبارداری و حمل و نقل تاثیر بسزایی دارد. بطور مثال مشخص شده است که بسته بندی هایی که از جنس پلی اتیلن با چگالی بالا یا پایین (High -or Low- Density Polyethylene) می باشند، در جلوگیری از خروج اجزای فرار و معطر گیاهان دارویی و ادویه ای موثر نیستند (Chaliha et al., 2013). برگ های خشک ریحان که در پاکت های پلاستیکی نگهداری شده بودند دارای اسانس غلیظ و به رنگ زرد تیره بودند درحالی که نمونه های انبار شده در پاکت های کاغذی، اسانسی با رنگ زرد کم رنگ داشتند ولی رایحه هر دو اسانس یکسان بود (Rosado et al., 2013).

Chaliha و همکاران (۲۰۱۳) بیان نمودند که استفاده از پوشش PET/PET/Foil/LLDPE نسبت به پوشش متداول LDPE سبب ۵۴ درصد نگهداری بیشتر ترکیبات معطر در گیاهان دارویی میخک استرالیایی (Syzygium anisatum) و Backhousia citriodora در طول شش ماه انبارداری گردید. نمونه های شوید که در بسته بندی تحت خلا به مدت دو سال نگهداری شده بودند نسبت به نمونه های موجود در بسته بندی شیشه ای و کاغذی دارای طعم و رایحه بهتری بودند. البته نمونه های نگهداری شده در بسته بندی های محتوی نیتروژن با بسته بندی های تحت خلا فاقد اختلاف معنی دار بودند (Paakkonen et al., 1989).

Mizani و همکاران (۲۰۰۹) گزارش نمودند که پرتوتابی با شدت ۱۵ کیلو گری بر پوشش BOPP/CPP که بصورت تجاری در بسته بندی ادویه ها کاربرد دارد، سبب افزایش تبادلات گازی به میزان ۲۵ درصد شد که در نتیجه موجب افزایش اکسیداسیون ادویه ها و خروج رایحه آنان می گردد. در این مطالعه خصوصیات فیزیکی و مکانیکی پوشش PET/PET/LLDPE کمتر دچار تغییر شد و لذا این پوشش جهت بسته بندی ادویه هایی که مورد پرتوتابی قرار می گیرند، قابل توصیه است.

منبع: عبادی، محمّدتقی. ۱۳۹۴. بررسی تأثیر کودهای آلی، پرتوتابی، روش های مختلف خشک کردن و بسته بندی و طول مدت انبارداری بر خصوصیات کمی و کیفی گیاه دارویی به لیمو (Lippia citriodora Kunth). رساله دکتری تخصصی علوم باغبانی گرایش فیزیولوژی و اصلاح گیاهان دارویی، ادویه ای و نوشابه ای. دانشگاه تربیت مدرس تهران. ۱۷۲ صفحه.

/ 1 نظر / 251 بازدید
همراه رایانه

با سلام،همراه رایانه مرکز پاسخگویی به مشکلات کامپیوتروموبایل بصورت شبانه روزی ،حتی روزهای تعطیل تلفن تماس9099070345 www.poshtyban.ir