آیا نگهداری از بامبو خوش شانسی می‌آورد؟

بامبوهای خوش‌شانس

می‌گویند که بامبو شانس می‌آورد، اماباید تعداد آن فرد باشد! برای شانس آوردن باید تعداد بامبوهایی که در خانه نگهداری می‌کنید سه،پنج و... بههر حال فرد باشد در غیر این صورت بدشانسی می‌آورد. شاید همین خرافه که در ایراننسبت به بعضی کشورهای آسیای شرقی سابقه کوتاه‌تری دارد یکی از عوامل رونق بازارفروش این نوع گیاه خاص باشد. البته باید گفت که این خرافه در بعضی از کشورهاریشه‌های کهنی دارد!

بامبو که در زبان فارسی‌ به‌ نی‌ خیزران شهرت دارد،گیاهی‌ است‌که‌ در دامنه کوه‌ها و تپه‌هایی‌ که‌ دارای رطوبت‌ ۶۵ تا ۹۰ درصد باشد روئیده یاکشت می‌شود. میزان رطوبت‌، حرارت‌ ‌موجود در منطقه و نوع خاک، تعیین‌کننده کیفیت ومرغوبیت بامبو است و هر چه‌ میزان‌ رطوبت‌ و حرارت‌ بیشترباشد، کیفیت محصول بهترخواهد بود.

گیاه بامبو که‌ تاکنون بیش از ۶۶۲ نوع آن شناخته شده دارای قطرو ضخامت‌های متفاوت ‌‌است‌ و در حال حاضر بهترین‌ نوع بامبو در ژاپن‌، چین و به‌طورکلی کشورهای شرق آسیا و هند ‌روئیده و کشت می‌شود. در ایران می‌توان لیالستانلاهیجان، علی‌آباد (در فاصله سخت‌سر و تنکابن‌)، قاسم‌آباد رودسرو تقریبا بیشترنقاط شمال کشور را از مساعدترین‌‌ مناطق رویش‌ بامبو به‌ حساب آورد.

بامبو از چهار قسمت سطح‌ داخلی (دارای پوشش‌ نرم)، دیافراگم‌(متصل‌کننده بخش‌های ‌ساقه‌ به‌ یکدیگر) میانه‌ و پوشش‌ رویه‌ که‌ بسیار سختودیرشکن است‌ تشکیل شده و‌ دیافراگم‌ کاملا فشرده‌ بوده‌ و آب در آن نفوذنمی‌کند.

البته بامبوهایی که در گل‌فروشی‌های تهران و شهرستان‌های بزرگکشوربرای مصارف زینتی به فروش می‌رسند از انواع داخلی آن نیستند بلکه نوع خاصی ازبامبو هستند که به «لاکی بامبو» شهرت دارند. نام علمی این نوع بامبو «دراسینا» است.

میهمان خوش‌شانس

حدود دو سال پیش برای اولین بار گل‌فروشی‌های تهران گیاهی را بانام «بامبو» (BAMBOU )عرضه کردند. اوایل مردم استقبال آنچنانی از بامبوی تازه ‌واردنکردند. اما به مرور شکل جالب آن، شرایط نگهداری آسان و دیدن بامبوها در ژورنال‌هایدکوراسیون خارجی عاملی برای استقبال مردم از این نوع گیاه شد و پس از آن خرافه‌هایوارداتی نقش عمده‌ای در افزایش تقاضا برای این نوع بامبو ایفا کرد. شرایطبه شکلیبود که پس از مدت کوتاهی بسیاری از واردکنندگان گل و گیاه به شدت نسبت به وارد کردناین نوع بامبو اقدام کردند.

اگرچه شانس‌آور بودن بامبو برای نگهدارندگان آن یک خرافه به نظرمی‌رسد، اما از شواهد امر پیداست که خود بامبو واقعا گیاه خوش‌شانسی است!

در حال حاضر در اکثر منازل هر جا که به اندازه یک گلدان کوچکفضا وجود داشته باشد زیر پنجره، گوشه اتاق و... سه شاخه بامبو وجوددارد. دفاتر کارهم شامل این قاعده می‌شوند.

به قول بعضی از خریداران بامبو، این گیاه هم باکلاس است، همنگهداری آن آسان است، اگر شانس هم بیاورد چه بهتر!

در بسیاری از کشور‌ها به ویژه کشورهای آسیای شرقی به بامبواهمیت فوق‌العاده‌ای می‌دهند. فستیوال فرهنگی بامبو در چین یکی از آنهاست. بامبو یکی ازقدیمی‌ترین گیا‌هان چین و بااهمیت‌ترین درخت این کشور است که می‌توانآن را در اکثرخانه‌های این کشور مشاهده کرد.

فستیوال فرهنگی بامبو برای حفاظت و نحوه پرورش صحیح و گسترده آنتشکیل می‌شود. در این فستیوال کشاورزان، مردم عادی وکارشناسان در جلساتی به ارائهراهکار و نظراتشان برای استفاده بهتر و نگهداری ازاین گیاه می‌پردازند. سپس درهنگام عصر مراسم شعرخوانی، سرود، رقص و آواز نیز برگزار می‌شود.

بامبوها از کجا می‌آیند؟

کشت و پرورش «لاکی بامبو» در داخل کشور بسیار پرهزینه است. اینگیاه که معمولا از مالزی و تایلند وارد می‌شود در شرایط طبیعی آب و هوایی کشورنمی‌روید.

بنابراین هر بامبویی که در کشور وجود دارد وارداتی است. اینروزها خصوصا بعد از تعطیلات نوروز در کنار خیابان‌ها هم بامبوفروخته می‌شود.

لاکی‌بامبو که در اصطلاح واردکنندگان گل و گیاه از «گیاهانزنده» به شمار می‌رود به هیچ وجه قابلیت قاچاق شدن را ندارد! یعنی به لحاظحساسیتاین نوع گیاهان نمی‌توان آنها را به صورت زمینی و راه‌های معمول قاچاق واردکرد. تنها راه حمل‌ونقل آن راه هوایی است!

نکته قابل توجه آنجاست که واردات بامبو از حدود ۸ ماه قبل بهکشور ممنوع شده است. اما همزمان با اعلام این ممنوعیت عرضه بامبو در کشور افزایشپیدا کرده و تا امروز ادامه دارد. قیمت هر شاخه بامبوی پیچ‌دار پیش از اعلامممنوعیت واردات آن بین ۴ تا ۵ هزار تومان بود اما پس از اعلام ممنوعیت واردات بامبوبه داخل کشور قیمت آن افزایش یافت، تا امروز که بعضی از انواع «پرپیچ» بامبو گاه تا۸هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارند.

در این شرایط این سوال به وجود می‌آید که بامبو‌هایی که فروختهمی‌شوند از کجا می‌آیند؟ با توجه به اینکه به طور یقین این بامبو‌ها از راه‌هایغیرقانونی به کشور وارد می‌شوند احتمال ورود بعضی از آفت‌ها و بیماری‌های خاصگیاهان به داخل کشور وجود دارد، چرا که در زمانی که بامبو به طور قانونی به کشوروارد می‌شد پس از ورود بامبوها را در قرنطینه نگهداری می‌کردند.

نحوه نگهداری و شرایط رشد بامبو

بامبو نیاز به خاک ندارد! بامبو را می‌توان در آب یا «ژل‌خاک‌ها» نگهداری کرد. اما برای رشد بهتر آن از تقویت‌کننده‌های مایعی استفادهمی‌شود که به آب آنها اضافه می‌کنند، گل‌فروشی‌ها آن را با نام «غذای بامبو» می‌نامند.

استقبال از بامبو‌ها بازار فروش پررونق‌تری را برای فروش غذایبامبو ایجاد کرد! اگرچه برای داشتن این نوع گیاه باید یکبار هزینه کرد، اما براینگهداری و رشد آن باید هر چند ماه یک بار غذای بامبو را با قیمت ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومانتهیه کرد!

اگر بامبو را در دمای ۱۵ تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد و دور از نورمستقیم خورشید و باد مستقیم کولر نگهدارید و رطوبت لازم را برای آن فراهم کنید پساز مدت ۵ تا ۷ ماه شاهد قد کشیدن عجیب این گیاه پیچ خورده خواهید بود.

منبع : سایت سیمرغ

/ 1 نظر / 7 بازدید
بابك پورقنبر

اطلاعات در مقاله ي نوشته شده مفيد و قابل توجه بود اطلاعات بيشتري در اين مورد را خواستاريم. باتشكر