خشخاش

ریشه خشخاش مخروطی یا مارپیچی شکل است . ساقه آن که اغلب به یک متر می رسد استوانه ای و راست می باشد و خشخاش های باغچه ای را هم دیرباز در زمره گیاهان زینتی کشت می کردند و امروزه هم از اهمیت خاصی برخوردار است و ارقام بی شماری از این گیاه وجود دارد که بعضی گل ها تک ، دوتایی ، چندتایی که دارای گلبرگ های موج دار می باشد . به رنگ های مختلف ار سفید ، صورتی ، قرمز ، ارغوانی ، بنفش ، قرمز لعلی ، خاکستری ، خاکستری کتانی و غیره دیده می شود .

از مهمترین گونه های آن به نام ملکه گیاهان نامیده اند این گیاه در ماه های اردیبهشت و خرداد که گیاهان دائمی دیگر تازه شکوفا می کنند جلوه زیبایی از رنگ را نمودار می سازد .

این گونه بسیار مقاوم بوده و در هر شرایطی با کمترین مراقبت به خوبی رشد و نمو می کند . طول ان تقریبا یک متر و برگ ها شبیه برگ سرخس است ساقه های آن به گل های شفافی با ترکیب از رنگ سفید تا قرمز ختم می گردد . در اواخر فصل بهار گلدهی آن تمام می شود .

گونه دیگر به نام p.nudicaule می باشد که گل های آن به رنگ زرد ، زعفرانی ، نارنجی سیر ، سفید و بوته های آن کوتاه است و ارتفاع آن 30 سانتیمتر می رسد این گونه چنانکه در بهار کاشته شود از آخ تابستان تا آخر پاییز گل می کند .

گونه های دیگری نیز از گل ریبا با نام های زیر وجود دارند با نام p.rtoeas

گونه دیگر با گل های قرمز شفاف به نام p.matador .

 طرزکاشت و ازدیاد

معمولا در اوایل مرداد که شکوفه های گل تمام م شود و ساقه و برگ ان به رنگ قهوه ای در می آید آنها را در محل هایی موردنظر جابه جا می کنند و هر ریشه را با فضای باز 60-65 سانتیمتر از هر طرف در محل خود می کارند چون دارای ریشه های پر و بزرگ هستند از این جهت بایستی گودال های بزرگی حفر نمود تا ریشه ها تا و خم نشوند و نوک هر یشه باید 5/7 سانتیمتر از زیر سطح خاک فاصله داشته باشد . ریشه را با یکدست در گودال قرار داده و با دست دیگر خاک را در گودال می ریزند و با فشار دست هوای داخل حفره را خارج می نمایند .

 کاشت بذر

درصورتیکه مسئله رنگ اهمیت نداشته باشد از طریق کاشت بذر می توان خشخاش را تکثیر نمود . بذرها در اسفندماه در گوش گرم کاشته می شوند سپس در فروردین آنها به گوش سرد منتقل می شوند . زمانی که هوا سرد شد آنها را تنک می کنند . درفصل پاییز گیاهان فوق به اندازه کافی رشد نموده اند از این جهت آنها را به بستر اصلی خود منتقل و نشاء می کنند .

 خاک

خشخاش به خاک خوب و قوی نیاز دارد و در خاک های اسیدی رشد آن مشکل می باشد . در این صورت خاک و یا بستر خشخاش را می توان با کود پوسیده دامی یا کود مرتعی سه ساله با اضافه کمپوست ، آرد استخوان یا خون خشک تقویت نمود . و درصورت اسیدی بودن خاک با افزودن آهک همراه با کودهای مزبور مناسب می باشد .

 خواص داروئی:

از دانه خشخاش سیاه و سفید روغنی تهیه می کنند که برای کارهای صنعتی و تصفیه شده آن برای خوراکی به کار می رود . جلد خشخاش که به نام کنار معروف است برای غرغره و تهیه شربت های مسکن و خلط اور مصرف می شود . مقدار روغن دانه خشخاش در حدود 45 است . ضمنا گلها اثر ملین دارد .

عمده مصرف آن در تهیه ماده ایست به نام تریاک که مایع زردرنگی بوده و در مجاورت هوا تیره و به رنگ قهوه ای تبدیل می شود . این شیره در تمام عروق شیره خز گیاه موجود است که به طورکلی برا مصارف داروئی مواد شبه قلیائی متنوعی به دست می آید که همه آنها مخدر و مسوم کننده نیز هستند .

منبع : وبلاگ انجمن علمی اصلاح نباتات

/ 4 نظر / 186 بازدید
مسعود ملکی

سلام دوست عزیز وبلاگ شما را لینک کردم . شما وبلاگ من را با نام وبلاگ باغبانی آدونیس لینک کنید.

منیره

بهتر است در سایت های علمی منابع را هم ذکر کنید تا کسی مثل من که با این رشته ناآشناست بتواند جستجویش را راحت تر کامل کند ممنون

بت

همه را گفتی اما نگفتی از کجا بذر خشخاش تهیه کنیم.پس بگو

اكبر

سلام اگه زحمتي نيست به من بگويد وقتي خشخاش را تو گلدان ميكارند چند بار در روز بأيد أب داد و چه مقدار؟ روز خوبي داشته باشيد