گذری بر ۶ عامل کاهش سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی

حوادث طبیعی و پیش‌بینی نشده آسیب رسان به بخش کشاورزی
اصولاً کشاورزی کار پر ریسکی است، یعنی تمام سرمایه‌ها در معرض حوادث طبیعی است که کنترل آن از دست بشر خارج است، طوفان‌های سهمگین، سیل‌های خروشان، برف و تگرگ و باران، همه حوادث طبیعی هستند که می‌توانند به سرمایه‌های بخش کشاورزی آسیب برسانند بدون اینکه بشر بتواند جلوی آنها را بگیرد، همین چند روز پیش طوفان سهمگینی به یکباره آسمان تهران را فرا گرفت و خسارت‌های سنگینی را به بخش کشاورزی وارد کرد. 
بازدهی پایین تولید بخش کشاورزی
از سوی دیگر درآمد در بخش کشاورزی بسیار پایین است، سرمایه‌گذاران این بخش از بازدهی سرمایه‌هایشان در مقایسه با بخش‌های دیگر رضایت ندارند، نوسان قیمت در محصولات و نهاده‌های کشاورزی بسیار بالاست، کشاورز بدون اینکه از قیمت بازار سال آینده با خبر باشد اقدام به کشت می‌کند یعنی کار تصادفی و شانسی که اگر قیمت بالا باشد سود مناسبی خواهد داشت و اگر پایین، به شدت ضرر خواهد کرد.
نوسان بازار و آینده مبهم درآمد
در سال‌های گذشته بارها این مسئله در محصولاتی نظیر صیفی‌جات و سیب‌زمینی مشاهده شده است که یک سال قیمت به شدت بالا رفته و سود مناسبی عاید کشاورز شده است و سال دیگر قیمت پایین آمده و به شدت ضرر کرده است.
این در حالی است که در کشورهای پیشرفته قیمت محصولات و نهاده‌های کشاورزی از یکسال پیش تعیین می‌شود و کشاورز و حتی کارشناس می‌تواند با محاسبه دقیق از میزان تولید درآمد سال آینده خود را تخمین بزنند اما در کشاورزی ایران هیچ کشاورزی نمی‌تواند برآوردی از وضعیت درآمدی خود داشته باشد و این مسئله سرمایه‌گذاران را به شدت نگران می‌کند.
 بیمه کشاورزی سوپاپ اطمینان نیست
بیمه بخش کشاورزی که می‌تواند به عنوان سوپاپ اطمینان برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری محسوب شود در بخش کشاورزی به شدت کم‌بازده است به طوری که طی سال‌های گذشته به هیچ عنوان کشاورزان از عملکرد این بیمه رضایتی نداشته‌اند، آنها می‌گویند بیمه مبلغ بسیار کمی در قبال خسارت انجام شده پرداخت می‌کند و حتی این پرداخت‌ها هم با مشکلات خاصی همراه است که در بسیاری موارد، کشاورزان عطایش را به لقایش می‌بخشند بنابراین سرمایه‌گذاران عمده این بخش در مسیر سرمایه‌گذاری وضعیت اطمینان‌بخشی را برای نگه‌داشت سرمایه و درآمدهایشان نمی‌بینند.
سیاست‌های نامناسب مانعی برای سرمایه‌گذاری در کشاورزی
همچنین یکی از دلگرمی‌‌های سرمایه‌گذاران در این بخش می‌تواند حمایت‌ها و مشوق‌های دولت باشد که گذشته بخش کشاورزی نشان می‌دهد واردات انواع میوه‌ها و محصولات به ویژه در فصل برداشت، حمایتها از واردات به جای صادرات، وضع تعرفه‌های نامناسب این دلگرمی را از کشاورزان و سرمایه‌گذاران گرفته است.
واردات بیش از نیاز برنج ، واردات انواع میوه‌های لوکس، آنهم در فصل برداشت و عدم همکاری با بخش‌های صادراتی همواره تجربه‌های تلخی است که کشاورزان از گذشته دارند.
 فقدان قوانین مناسب برای سرمایه‌گذاران خارجی
در این میان بخشی از سرمایه‌گذاری مربوط به سرمایه‌گذاری خارجی است که در سال‌های گذشته موفقیت چندانی حاصل نشده است، اگرچه در این مسیر بحث‌های سیاسی بیشتر تاثیرگذار بوده اما عملکرد مسئولان نیز بر عدم جذب این سرمایه‌ها موثر بوده است، نبود قوانین روشن برای سرمایه‌گذاران خارجی، نحوه سرمایه‌گذاری، همه بر کاهش جذب سرمایه‌گذاری خارجی تاثیر داشته است.
این در حالی است که وجود سرمایه‌گذاری‌های خارجی رقابتی را برای سرمایه‌گذاران داخل ایجاد می‌کند، به هر حال با توجه به اینکه امنیت غذایی در کشور بدون سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی میسر نیست، دولت باید با مجموعه فعالیتهایی این روند را افزایش دهد و گرنه این درب بر همان پاشنه خواهد چرخید.
/ 0 نظر / 71 بازدید