کرچی شدن مرغ تخمگذار

1- رفتن به آشیانه یا لانه تخم گذاری  2- نشستن روی تخم و مرتب کردن و چرخاندن آنها

کرچی خود بخشی از رفتار تولید مثلی است که در آن موقع  حالت مادرانه پرنده تشدید می شود . اگرچه کرچی یک حالت طبیعی است اما در برخی از چرخه های تولیدی صفت طیور رفتار پسندیده ای نیست .مثلاً در مرغ مادر و اجدادبه وجود آمده حالت کرچی باعث کاهش فعالیت تخمدان ها در نتیجه کاهش تولید تخم می گردد. در واقع کرچی در این گونه موارد یک صفت و یک رفتار نامطلوب است . استعداد ژنتیکی کرچی در تمام پرندگان خانگی به غیر از نژاد لکهورن سفیده دیده می شود . حالت کرچی وابسته به جنس بوده و مطالعات بیان کننده آن است که ژن کوتولگی (DW) باعث تشدید حالت کرچی است . شدت میزان کرچی بستگی به ژنتیک و محیط دارد . حالت تمایل به رفتن به لانه تخم گذاری قبل از گذاشتن اولین تخم و همزمان با افزایش طول نوردهی آغاز می شود . نور می تواند باعث رشد تخمدان و در نتیجه افزایش ترشح هورمون استروژن شود .  این هورمون علاوه بر تحریک رشد مجاری تخمدان باعث اثر بر روی مغز و تغییر رفتار مرغ مثل نشستن و چمباتمه زدن ، اجازه  جفت گیری و تمایل به لانه رفتن جهت تخم گذاری می شود . با شروع شدن تخم گذاری هورمون پروژسترون نیز بیشتر ترشح شده و به همراه استروژن بر روی مغز موثر واقع می شوند . پس از گذشت چند روز وچند هفته از تخم گذاری و تمایل بیشتر پرنده جهت رفتن به لانه تخم گذاری ، احتمال بروز کرچی بیشتر می شود . شاید اولین عامل موثردر وقوع کرچی بستری آرام و نرم و تماس با تخم گذاشته شده ٬باشد .

احتمالاً قطع شدن اعصابی که تماس های یاد شده را مخابره می کنند ، می تواند در عدم بروز کرچی دخالت کند .

پرولاکتین مهم ترین هورمونی است که باعث بروز کرچی می شود و آن هم بر اثر مخابره اعصاب از طریق تماس با تخم مرغ ها ،بستر نرم و ...... تولید میشود . در اثر لانه روی زیاد و نشستن بیشتر ، پرولاکتین کاهش یافته و اگر از نشستن بی مورد پرنده سوی تخم و ماندن بیش از حد معمول در لانه جلوگیری شود ، سطح پرو لاکتین کاهش یافته و مقدار کرچی هم تقلیل پیدا می کند .

مطالعات نشان می دهد استروژن و پروژسترون اثر زیادی روی کرچی ندارند و در واقع این پرولاکتین است که کرچی را در کنترل دارد . پرو لاکتین از هیپوفیز قدامی ترشح می شود و مقدار آن به آزادکننده های پرولاکتینی بستگی دارد . تداوم کرچی به اثر پرولاکتین بر روی اعصاب مغز بستگی دارد . سروتونین و دو پامین می توانند باعث افزایش ترشح پرولاکتین بشوند . زمانی که ترشح پرولاکتین افزایش می یابد ، هورمون لوتئینی کننده کاهش می یابد و این خود باعث تحلیل تخمدان ، کاهش هورمون های استروئیدی تخمدان در پلاسما و قطع تولید می گردد .

جلوگیری از کرچی امروزه یک امر مورد درخواست تولید کنندگان است . افرادی که در مراکز اصلاح نژاد طیور مشغول به کار هستند سعی بر حذف یا کم رنگ کردن حالت کرچی به لحاظ ژنتیکی دارند . وارد کردن برخی از نژادها که کرچی خوبی ندارند و تلاقی آنها با نژادهای دیگر از جمله کارهای مهم است . امروزه اکثر نژادهای مادر گوشتی و تخم گذار و اجداد حالت کرچی کمی دارند و در نژادهای تخمگذار تجاری تقریباً حالتی کرچی حذف شده است اما در صورت مواجهه با مرغان کرچ در فارم ها می توان از روش های زیر استفاده کرد :

1- استفاده از روش مدیریتی :    تغییر شرایط محیطی پرنده ، جلوگیری از نشستن بر روی تخم ها جلوگیری از توقف طولانی در لانه ها ، جمع آوری سریع تر تخم مرغ ها ، ایجاد آشیانه کافی ، ایجاد نور یکدست در تمام لانه ها ، تغییر مکان لانه ها و یا پرندگان .

2- استفاده از داروها :    هدف در این سطح آن است که مقدار پرولاکتین کاهش یابد و از طرفی ترشح گنادوتروپین بیشتر شود . چون گنادوتروپین ها باعث کرچی می شوند . آسپرین ، سیترات کلومیفن و تاموکسیفن ، pimozide , p- chlorophenylalanie  می توانند مصرف شوند .

در هر صورت پرنده باید از بقیه جدا شود . تغذیه آن مانند بقیه طیور گله اجرا شود . بهتر است در مکانی خنک ترو نور فراوان نگهداری شود تا دوره کرچی کوتاه شود .

منبع : سایت کشاورز تنها

/ 9 نظر / 159 بازدید
ارمان

سلام استفادهاازهورمونسيترات كلوميفن و تاموكسيفن از دارو خانه انسانی هم می تواناستفاده کرد برای حالت گرچ انداختن

جبه دارباشی

سلام ممنون از اطلاعتتون ! همیشه دوست داشتم بدونم چرا همه ی مرغهای خانگی کرچ نمیشن ! اگه بفرمائین پرولاکتین که باعث بروز کرچی میشه توی چه غذاهایی هست ممنون میشم ! خدانگهدار

samir

سلام دوست خوبم. من چهارتا مرغ محلی دارم الان تخم میزارن همشون . ولی خیلی دوست دارم کرچ بشن و ازش جوجه بگیرم. میتونی کمکم کنی؟ من تاالان مرغ زیاد داشتم ولی هیچکدوم کرچ نشدن . میخوام بدونم چیکار کنم که کرچ بشن. تورو خدا کمکم کن. منتظرم

abbas

سلام دوست عزیز.مطب خوبی توی سایتتون داشتید من هم سوالی مشابه با یکی از دوستان داشتم که ایا میشه از قرص های اسپرینی که واسه انسان مصرف میشه برای مرغ استفاده کرد اگر میشه استفاده کرد به چه اندازه باید استفاده کرد و برای چند روز ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.مرسی

سلام دوست عزیز.بسیار سپاسگذارم...

هادی

سلام دوست عزیز چند تا مرغ خانگی دارم که از انها برای خواباندن بر روی تخم کبک استفاده میکنم اما امسال هیچ کدام کرچ نشده اند از چه دارویی استفاده کنم؟ با تشکر

هادی

با سلام به مرغ هایم اسپرین انسانی دادم اما کرچ نشده اند چه داروی دیگری استفاده کنم؟

محسن

با سلام و خسته نباشید میشه دارویی بهم بگین که بتونم مرغ هامو کرچ کنم؟آیادارویی هست؟

مهدی

سلام دوست عزیز لطفا بگید چطور و با چه داروهایی میشه مرغ رو کرچ کرد؟ خواهش میکنم جواب بده 10 تا مرغ دارم کرچ نمیشن.