انتخاب گیاه خانگی

راز موفقیت

برگهای تزئینی معمولا در هر مجموعه گیاه خانگی دیده میشوند. اینگیاهان در تمام سال شکلی زیبا دارند و در رنگها، بافتها، اشکال و اندازه های مختلفوجود دارند.تقریبا برای هر نوع شرایطی-از لبه آفتابی پنجره گرفته تا گوشه کم نورحمام- گیاه مناسب یافت میشود.

گیاهان گلدار رنگهایی درخشان و بویی خوش به فضای منزل اضافهمیکنند. بعضی از آنها برای پرورش دادن در فضای بسته مناسب نیستند و عده دیگر بهقدری سازگارند که همه ساله غرق گل میشوند. مهمترین نکته این است که نیازهای گیاه رابشناسید و توقعاتش را برآورده سازید تا او هم در تمام مدت فضایی شاداب و زیبابرایتان بسازد.

تهیه گیاه

گیاه مورد نظر خود را از جایی تهیه کنید که شناخته شده بوده واز گیاهان به خوبی مراقبت کند. بعضی از فروشندگان گل مجموعه ای از گیاهان کمیاب یاغیر عادی نیز پرورش میدهند که معمولا در دیدرس نیست، درباره وجود چنین گیاهانی ازفروشنده سوال کنید.

بسیاری از علاقمندان گیاهان خانگی، گل و گیاهان استثنایی وزیبایی را با کاشت بذر آنها تولید کرده اند. اگر به گیاه خاصی علاقه داشته و شرایطنگهداری آن را هم دارید، میتوانید بذر آن را از مغازه های ابزار باغبانی تهیه کردهو یا از دوستان و اقوام و حتی گل فروشیهای معتبر بخواهید که بذر آن را برایتانبفرستند.

کاشتن بذر گیاهان آپارتمانی از جمله روشهای بسیار رضایت بخشباغبانی است. دانه ها، معمولا با یک دستور کاشت و نگهداری همراهند و در غیر اینصورت نیز مشاوره با هر باغبان کارکشته ای میتواند بسیار مفید باشد. اگر در منزلدوستی گیاه جالبی دیده اید نیز میتوانید یک قلمه یا بذر آن را از وی گرفته وبکارید.

دقت در هنگام خرید

قبل از خرید گیاه را به دقت بررسی کنید. برگهای تزئینی بایدپرپشت و شاداب بوده و رنگ درخشانی داشته باشند. ساقه ها و برگها میبایست محکم بوده،پلاسیده و خمیده نباشند. در گیاه سالم همواره نشانه جوانه های تازه وجود دارد،برگها باید تمیز و طبیعی باشند و با اسپری یا واکس براق کننده پوشیده نشده باشند.

هنگام انتخاب گیاه گلدار، گلدانی پر از گلهای باز انتخابنکنید. زیرا هرچند این گیاه در این لحظه بسیار زیبا و باشکوه است، اما گلهای تمامشکفته به روزهای پایانی عمر خود رسیده و به سرعت از بین میرند. گیاهی که انتخابمیکنید باید پر از غنچه و تعداد کمتری گل شکفته باشد تا مدت بیشتری در خانه دوامداشته باشد.

البته گلهای شکفته در گیاهانی مانند آنتوریوم-که گلهایی چرممانند و دایره شکل دارد- تا ماهها دوام دارند و استثنائا بهتر است در حالت تمامشکفته خریداری شوند.

گیاه را در جستجوی بیماری یا آفت بررسی کنید. به محل اتصالساقه و تنه توجه کنید. گیاهی که آلوده به شته های ریز یا انواع دیگر آفات بسیارکوچک است به خانه نبرید. زیرا این آفات به سرعت میان گیاهان پخش میشوند.

حشرات، به خصوص بر روی گیاهانی که خارج از گلخانه پرورش دادهمیشوند وجود دارند و گیاهانی که در طی ماههای گرم به خارج از منزل برده میشوند نیزحشرات را به خود جلب میکنند.

خاک را نیز بررسی کنید. آنرا با انگشت امتحان کنید. خاک نبایدبیش از حد فشرده یا بیش از حد سبک و پوک باشد. بعضی از فروشندگان برای کاستن ازمخارج، به جای به کار بردن خاک گلدان، از خاک معمولی باغبانی استفاده میکنند. چنینخاکی هنگام خشک بودن به سختی آجر شده و مانع رشد گیاه میشود. در صورت لزوم خاک چنینگلدانهایی را با خاک مخصوص گیاهان آپارتمانی عوض کنید.

 

منبع : سایت آفتاب

/ 2 نظر / 2 بازدید
پریسا

این مطلب ربطی به وبلاگم نداره اما برات گذاشتم شاد شی[لبخند] اگه دوست داشتی بیا وبلاگم و نظرت رو بنویس[گل][گل] فال حافظ: نیت کن......... جواب:به جهنم گر غمت پایان ندارد!! به درک گر سرت سامان ندارد!!! بخندم من به این دنیای فانی که ضایع تر از این امکان ندارد[گریه] حافظ می خواد بگه تو خوشبخت می شی!یکم عصبانیه!!منظوری نداره[نیشخند]

جلبک

سلام منم تقریبا مثل شما کشاورزی خوندم،البته اقتصاد کشاورزی. منتها به خوبی شما به کشاورزی اشراف ندارم ولی گل و گیاهو خیلی دوست دارم. پارسال هم یه بنجامین خریدم که دیروز صبح دیدم چهار ،پنج تا برگش ریخته ،و نوکه چند تاشم قهوه ای شده بابام گفت ماله زیاد آب دادنه ، داشتم دنباله علتش میگشتم که شمارو پیدا کردم. به هر حال از آشنایی با وبلاگتون خوشوقت شدم موفق باشید