گیاهی ؛ اما نه بی خطر !

همان طور که طب مدرن گاهی عوارض بسیار خطرناکی را برای فرد ایجاد می کند، طب مکمل و سنتی نیز ممکن است موجب چنین مواردی شود و در برخی موارد ، عوارض سوء این نوع از درمان ها از طب مدرن نیز پیشی گرفته است.

هیچ کس نمی تواند بگوید که این دارو یا این شیوه درمانی بدون عارضه جانبی است. حتی شیوه های درمانی صحیح نیز ممکن است به دلیل مصرف میزان غلط دارو و تجویز اشتباه، تاثیرات نامطلوب را برای مصرف کننده ایجاد کند.

از طرفی در مصرف گیاهانی که حاوی مواد گوناگون هستند ـ که برخی از آنها ناشناخته اند ـ نیز ممکن است نتایجی غیرعادی و غیرقابل پیش بینی رخ دهد. روش های درمانی بدون مصرف دارو که شیوه درمان آنها فیزیکی است نیز ممکن است موجب وارد آمدن آسیب هایی به بیماران شود که بخشی از آن مربوط به درمانگران فاقد صلاحیت، تشخیص های غلط، تجویزهای نامناسب و... است.

متاسفانه تصوری که به اشتباه بین مردم رایج شده این است که طب مکمل و بخصوص داروهای گیاهی اگر فایده نداشته باشند ضرر هم ندارند. در واقع طبیعی بودن دارو یا فرآیند درمان را دلیلی برای بی ضرر بودن آن می دانند، اما واقعیت این است که مصرف داروهای گیاهی به تنهایی یا همراه با داروهای شیمیایی می تواند عوارض جانبی خطرناکی را به همراه داشته باشد.

برخی از گیاهان دارویی باید به صورت استاندارد شده مصرف شوند و مصرف مستقیم آنها بعضا باعث بروز مسمومیت های شدید و گاهی مرگ می شود.

البته این حقیقت را نیز باید مدنظر داشت که عوارض داروهای گیاهی نسبت به داروهای شیمیایی کمتر است، ولی مطلق نیست و تمام داروهای گیاهی بی ضرر نیستند، اما عوارض آن قابل کنترل است.

با توجه به شرایط موجود نمی توان داروهای گیاهی را در تمام موارد جایگزین داروهای شیمیایی کرد، ولی می توان به عنوان طب مکمل و همراه سایر داروهای شیمیایی استفاده کرد و به این ترتیب بخشی از مصرف داروهای شیمیایی را کم کرد.

توصیه می شود همواره و قبل از استفاده از داروهای گیاهی با پزشک خود در این باره مشورت کنید. بعضی از داروهای گیاهی موجب تداخل در قدرت جذب موادغذایی مورد نیاز بدن می شوند.برخی از انواع دیگر نیز موجب افزایش یا کاهش تاثیر یک داروی خاص می شوند. این موضوع در سالمندان و بیماران مبتلا به بیماری های مزمن که معمولا دو یا چند دارو را به طور همزمان استفاده می کنند می تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد.

عوارض ناشی از مصرف گیاهان دارویی در کودکان نیز بیشتر است و باید حتما در حد توصیه شده مصرف شوند. مثلا حتی مصرف عرق نعنا که به ظاهر بی ضرر است، در کودکان باید مرتب باشد.

از سوی دیگر بسیاری از گیاهان دارویی که در عطاری ها عرضه می شود، استاندارد شده نیستند و ممکن است میزان نامناسب آن برای افراد مضر هم باشد. برخی از گیاهان دارویی در عطاری ها به لحاظ آلودگی های میکروبی، سموم کشاورزی، فلزات سنگین و تاریخ مصرف و تولید استاندارد نبوده و خواص موثر خود را از دست داده اند. گیاهان دارویی کشت شده معمولا قابل اطمینان تر هستند، اما گیاهانی که از مراتع جمع آوری می شود آلودگی دارد و گاهی به علت عدم شناسایی دقیق آنها توسط عطاری ها، اشتباه تجویز می شود. در نهایت توجه داشته باشید در مصرف گیاهان دارویی نیز باید احتیاط های لازم را انجام بدهید.

منبع : سایت آفتاب

/ 5 نظر / 45 بازدید
فریوگ دات بیز

شبي از پشت يک تنهايي نمناک و باراني تو را با لهجۀ گلهاي نيلوفر صدا کردم تمام شب براي باطراوت ماندن باغ قشنگ آرزوهايت دعا کردم... امیدوارم دعام برآورده شه... به من سر بزن خوشحال می شم. البته سایت من با وبلاگ شما خیلی فرق می کنه و به این پر محتوایی نیست و تجاریه

محمود_ هواشناسی میناب

سلام دوست عزیز همونطور که می دونید کشاورزی و هواشناسی ارتباط بسیار نزدیکی دارند من در خواست تبادل لینک رو با شما دارم با اجازه شما رو لینک میکنم ممنون میشم ما رو هم لینک کنید.

سمیه

سلام من استفاده کردم وراضی بودم.

مهدي حكمت

سلام بنده دانشجوي كشاورزي وفعال ودوره ديده درگياهان دارويي وطب سنتي هستم مطلب جالبي بود اما ياد داشته باشيم طب سنتي مكمل هيچ طبي نمي باشد وخود به عنوان علم الابدان علمي كامل وگرفته شده از حكمت وفلسفه اسلامي ميباشد وريشه اي درمان مي كند واگر نمي شود تشخيص ندادن ماست وعيوبي كه گفتيدازذات گياه نيست از خودما وبي سوادي ماست وطب مدرن فقط مهندسي پزشكي آن پيشرفت كرده وكسي نيامده كه به تواند امثال بو علي ورازي وجرجاني و.... كامل كند كه حتي 180 درجه مخالف آنها حرف مي زنند ودشمني مي كنند