دکتر فلاحیان ، پدر قارچ ایران

یک سالبعد با پذیرش در مقطع دکترای بیولوژی دانشگاه سوربن فرانسه ، بار سفر می بندد وراهی این دیار می شود . سپس با نمره بسیار افتخار آمیز که بالاترین درجه امتیازبندی بوده . از این دانشگاه فارغ التحصیل می شود و به عنوان عضوی از انجمن قارچشناسان پاریس از سال ۱۹۷۰ تا هم اکنون قرار می گیرد . وی دوباره به ایران باز میگردد و در سال ۱۳۶۵ به عنوان رییس دانشگاه آزاد اسلامی قم قدم به درون دانشگاهی میگذارد و حدود ۱۶ سال نیز به عنوان دبیر کمیته ارزشیابی کل رشته های دانشگاه آزاد وهمچنین مدیر و استاد راهنمای دانشجویان دکترای رشته زیست شناسی باقی می ماند .

گفتنی است با توجه به توانمندی وی ، دکتر بهرام قدیمی مدیر کلتربیت بدنی دانشگاه آزاد ، وی را به عنوان مدیر فصلنامه جهش و ریاست پژوهشکده ادارهکل تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی منصوب کرده است ...

بعد از طی یک دوره بیماری با ایشان قرار مصاحبه گذاشتیم . اوگفت : اولین باری است که من نشسته ام و توسط خبرنگار سین جین می شوم . بخوانید :

سال‌های زیادی را با خاطراتی بسیار پشت سر گذاشته‌اید،برایمان از ماندگارترین خاطره شیرین این سال‌ها بگویید؟

فلاحیان: دو خاطره بسیار خوب از دوران تحصیلی و جوانی برایممانده است که برایتان تعریف می‌کنم. در دانشگاه سوربن فرانسه تحصیل می‌کردم، پس ازگذشت چهار سال وقتی برای دفاع از پایان‌نامه دکترایم به دانشگاه سوربن رفتم، دیدمتمام دیوارهای دانشگاه را با پرچم ایران آراسته کرده‌اند، که گریه‌ام گرفت و دومینخاطره‌ام به بیست سال پیش بر‌می‌گردد، زمانی که قارچی را در جنگل‌های آمل کشف کردم. من روی این قارچ تحقیقات زیادی انجام دادم و نتیجه تحقیقاتم را به آکادمی فرانسهبردم. در آن جا به من گفتند به لندن برو و تمام کتاب‌هایی که در زمینه قارچ نوشتهشده، مطالعه کن. به لندن رفتم و در آن جا به مدت چهار ماه، تمامی کتب لازم راخواندم، وقتی به فرانسه برگشتم نتیجه مطالعات را از من خواستند که من باز هم همانحرف اولم را زدم، که نتیجه تحقیقاتم در ایران بود. رییس آکادمی فرانسه به من گفتتمام تحقیقات درست است و ما تو را امتحان کردیم، حالا هم می‌توانی هر اسمی را کهخودت دوست داری انتخاب کنی و برروی قارچ کشف شده‌ات بگذاری، که من به خاطر علاقه بهکشورم ایران نام( Valvaria Iranicaوالواریا ایرانیکا) را برگزیدم و این قارچ درتمام کتب دنیا به این اسم نامگذاری شد.

گفتید تا به حال مصاحبه مطبوعاتی نداشتید. با سایر رسانه‌هاچطور، آیا از این طریق با مردم سخن گفته‌اید؟

فلاحیان: بله، حدود ۳۵ سال پیش بود که در ارومیه تعدادی از مردمقارچ سمی را به جای قارچ خوراکی خوردند و ۱۳ نفر نیز فوت کردند. رییس دانشگاه به منگفت: به ارومیه برو. قرار شد شب به تلویزیون بروم و مشخصات قارچ سمی را بگویم تا هرکس این قارچ را دید از خوردنش پرهیز کند.

چرا قارچ‌های سمی کشنده‌اند؟

فلاحیان: آمانتین و فالوئیتن از سموم موجود در این نوع قارچ‌هاهستند که کشنده است. چنانچه فردی از این قارچ‌های سمی که عمدتا در جنگل‌ها یافتمی‌شوند، بخورد دچار دل درد، اسهال و استفراغ شدیدی شده و بعد از ۱۰ الی ۱۲ ساعتفوت می‌کند، لذا اگر کسی در جنگل رفت و قارچی دید نباید بخورد، مگر این کهقارچ‌شناس باشد.

به چه شهرهایی بیشتر مسافرت کرده‌اید؟

فلاحیان: به دلیل حرفه‌ام و جمع‌آوری نمونه‌ها به گیلان ومازندران بسیار سفر کرده‌ام. همین‌طور به شهر قم که شهر من است و آن جا را خیلیدوست دارم.

اوقات فراغت چه می‌کنید؟

فلاحیان: گهگاهی شعر می‌گویم. از نماز لذت می‌برم و خواندن بعضیاز کتب قدیمی مثل کلیله و دمنه، شاهنامه، سعدی و حافظ را دوست دارم.

چند فرزند دارید؟

فلاحیان: دو تا. پسرم محمدرضا که پزشک متخصص میکروبیولوژی است ودخترم فریبا که ۳۷ ساله، گرافیست و خطاط است.

عمده نصایح شما به فرزندانتان چیست؟

فلاحیان: بچه‌های من آدم‌های سالمی هستند، ولی توصیه همیشگی منبه آنها این است که در هر حالی، غم و شادی خدا را در نظر داشته باشند که خدا ناظربه کلیه اعمالشان است. دوم این که به هیچ کس ظلم و تعدی نکنند و حق هیچ کسی راتضییع ننمایند.

نوه دارید؟

فلاحیان: نوه‌ای دارم هشت ساله، به نام شمیم که فرزند دخترماست.

چقدر دوستش دارید؟

فلاحیان: به مادرش گفته‌ام این را به خاطر تو نمی‌خواهم، بلکهبه خاطر خودش می‌خواهم.

آرزوی دوران جوانی شما چه بود؟

فلاحیان: خانمی از خانواده نجیب می‌خواستم که نصیبم شد.

بهترین اخلاق ایشان چیست؟

فلاحیان: از صداقت خانمم بسیار راضی هستم و این که در مورد کلیهمردم انصاف دارد.

دغدغه دکتر فلاحیان در چه چیزهایی است؟

فلاحیان: ابدا دغدغه‌ای ندارم، چون از خدا هر چه خواسته‌ام بهمن داده و فقط شاکر خدا هستم.

با توجه به علاقه شما به شعر لطفا شعری را به عنوان حسن ختامبخوانید؟

فلاحیان:

همه روز روزه بودن همه شب نماز خواندن

همه ساله حج نمودن، سفر حجاز رفتن

ز مدینه تا به مکه سر و پا برهنه رفتن

دو لب از برای لبیک به وظیفه باز کردن

به مساجد و معابد همه اعتکاف کردن

ز بلاهی و مناهی همه اعتراض کردن

شب جمعه‌ها بخفتن به خدای راز گفتن

ز وجود بی‌نیازش طلب نیاز کردن

به خدا که هیچ کس را ثمر آن قدر نباشد

که به روی ناامیدی در بسته باز کردن

/ 2 نظر / 4 بازدید
م/د

توهم مامان قارچی؟[خرخون]

پويا

چرا مسخره بازي در ميارين؟ اين يك سايت جدي هست و اين دانشمند پر كار به اين كشور خيلي خدمت كرده.