باغچه ای زیبا در فصل بهار

گاهی زندگی در شهرهای بزرگ و آپارتمان های کوچک ما را به طرزعجیبی از گل ها و گیاهان زیبا دور می کند، ولی باور کنید می توانید بهار را با کاشتگل هایی زیبا در باغچه و یا گلدان به خانه خود ببرید. اصلا سخت نیست، فقط کافی استکمی همت کنید و نکات ساده ای مانند نوع خاک، روش آبرسانی ، میزان نور و... را رعایتکنید. مطمئن باشید مدتی پس از حضور این گیاهان سرسبز و زیبا در منازلتان از تغییرروحیه خود شگفت زده خواهید شد. اگر خانه شما دارای حیاط و باغچه است هیچ تردیدی بهخود راه ندهید و به سرعت دست به کار شوید.

ابتدا نقشه باغچه موردنظر را طراحی کنید. بیشتر گل ها و سبزیجاتروزانه به شش ساعت نور خوشید احتیاج دارند. بهتر است محل موردنظر برای باغچه و یاقرار دادن گلدان ها را یک روز زیر نظر بگیرید و مراقب ساعات تابش نور خوشید در اینمنطقه باشید. با توجه به میزان تابش نور خورشید می توانید گیاهان را انتخاب کنید. زیرا برخی گیاهان به سایه بیشتر و برخی به نور بیشتری نیاز دارند.

سعی کنید از گل های متنوع و رنگارنگ استفاده کنید تا نمایزیباتری داشته باشد. یکی از نکات اساسی برای داشتن گیاهانی زیبا خاک مناسب است. تقریبا تمام خاک ها نیاز به مواد مغذی مانند کود دارند تا میزان بازدهی آنها چندینبرابر شود.

برای این کار می توانید از کمپوست گیاهی مانند برگ های پوسیده،توده های چمن خشک شده و یا کود حیوانی استفاده کنید. زیر و رو کردن و کندن باغچهنیز می تواند در خاک تخلخل بیشتری ایجاد کند و ریشه گیاهان قدرت نفوذ بیشتری در خاکپیدا می کنند ولی در صورتی که خاک بیش از اندازه خشک و یا خیس است، سعی کنید از زیرو رو کردن آن بپرهیزید زیرا با این عمل ساختار خاک را از بین می برید. زمان مناسببرای کندن باغچه وقتی است که خاک، رطوبت کافی داشته باشد.

برای این کار یک گلوله از خاک مرطوب درست کنید و در دست نگاهدارید. اگر با پرتاب آن بر زمین، گلوله از هم پاشیده شود، به این معناست که خاکآماده زیر و رو شدن است. حال می توانید از بذر گیاهان استفاده کنید و با آبیاریمناسب گل هایی زیبا در باغچه و یا گلدان داشته باشید. سعی کنید از گل هایی استفادهکنید که در سراسر فصل بهار توانایی گلدهی داشته باشند.

به این ترتیب می توانید همزمان با طلوع خورشید شاهد درخشش شبنمروی گلبرگ های زیبای گل باشید و روزی شاد و مفرح را آغاز کنید. از کاشت چند گیاهبوته ای و یا درخت در باغچه خانه غافل نشوید.

به این ترتیب می توانید سایه مورد نیاز برای برخی گیاهان سایهپسند را نیز فراهم کنید. علاوه بر آن سبزی این درختان و بوته ها می تواند در فصلزمستان هم مایه شادی جسم و روح شما را فراهم کند و همچنین پناهگاهی برای پرندگانکوچک و زیبا باشد. هنگام خرید گیاهان دقت لازم را به کار ببرید. از خرید گیاهانی کهدارای برگ های زرد و یا خال های قهوه ای هستند، بپرهیزید.

زیرا این گیاهان بیمار زیبایی و جذابیت چندانی به باغچه شمانخواهند بخشید. از نکات مهم دیگر برای داشتن باغچه ای زیبا و پرطراوت، کنترل علفهای هرز است. زیرا این علف ها با رقابت بر سر به دست آوردن نور، آب و موادغذایی،فرصت رشد را از گل ها و گیاهان شما می گیرند.

آبیاری باغچه و گلدان ها نیز یکی از مسائل اساسی و مهم درباغبانی است. برای آبیاری مناسب گیاهان سعی کنید بیشتر خاک اطراف ریشه را موردنظرقرار دهید. هیچ گاه گل را از آب اشباع نکنید زیرا مقداری از آب تبخیر شده و یاتخلیه می شود. تا زمانی به گل آب دهید که احساس کنید خاک مرطوب شده است. از آب دادنبه گیاهان در نیمروز آفتابی پرهیز کنید زیرا آب در اثر تابش نور خورشید به سرعتتبخیر می شود.

بهترین زمان آبیاری باغچه صبح زود و یا عصر است. در صورت امکانبرای این کار از شیلنگ و یا آب فشان استفاده کنید. برای کاهش تبخیر و هدر رفتن آب،در ساعاتی از روز که شاهد وزش باد هستید از آبیاری گیاهان خودداری کنید. تعداددفعات آبیاری را کم کنید ولی بر کیفیت کار خود اضافه کنید، به این ترتیب سیستم ریشهای گیاهان بسیار سالم و قوی خواهد شد.

برای هرچه زیباتر شدن باغچه خود سعی کنید از ایده های دیگران هماستفاده کنید. شاید طراحی پرچین هایی زیبا در اطراف باغچه خالی از لطف نباشد. برایدرست کردن این پرچین می توانید از شاخه های اضافی درختان، تکه های شکسته گلدان هایسفالی و یا سایر ظروف استفاده کرد.

تخته سنگ های کوچک و بزرگ هم می تواند نمایی زیبا به باغچه شمادهد. اگر در آپارتمان زندگی می کنید و نمی توانید باغچه داشته باشید با کاشت گل درگلدان های مختلف، نیاز طبیعی خود را برآورده کنید. گلدان های سفالی برای گیاهانی کهدارای طول عمر زیادی هستند، بسیار مناسب است. نفوذپذیری این گلدان ها به این معناستکه باید مرتبا آبیاری شوند.

گلدان های سفالی لعابدار برای گل های کاملیا و گیاهان ژاپنیبسیار مناسب است. فقط مراقب باشید خاک گلدان حتما زهکشی شده باشد. گلدان های سنگینیز می تواند چهره ای زیبا به آپارتمان شما ببخشد. در صورت دلخواه می توانید اینگلدان ها را رنگ آمیزی کنید.

گلدان های پلاستیکی بسیار ارزان و مقرون به صرفه هستند، رطوبترا به خوبی در خود حفظ می کنند ولی برای زمستان مناسب نیستند زیرا نمی توانند گرمایمناسب برای ریشه گیاهان در فصل زمستان ایجاد کنند. این گلدان ها را از تابش مستقیمنور خورشید دور نگه دارید. گلدان های چوبی بسیار ارزان تر از سفالی ها هستند و براینگهداری از بوته ها بسیار مناسب اند. برای تقویت خاک گلدان ها می توانید از کمپوستها استفاده کنید.

برخی از کمپوست هایی مانند «پیت» برای گیاهان اسیددوست مانندرودو دندرون ها و کاملیاها بسیار مناسب اند. هنگام خرید این کمپوست ها مواظب باشیدبستهکاملا سالم و بدون آسیب باشد در غیر این صورت ممکن است به گیاهان شما آسیبوارد کند. گیاهان آپارتمانی که نیازی به نور خورشید ندارند را می توان در پله هاقرار

/ 6 نظر / 25 بازدید

استفاده ازلولـه هاي دريچه دار(هيدروگيت) درآبياري سطحي مقدمه آب به عنوان منبع وسرچشمه حيات يكي ازاصلي ترين عوامل رشدوتوسعه درجوامع بشري وهمچنين توزيع گونه هاي گياهي درسطح زمين به شمارمي آيد. ازسوي ديگربخش كشاورزي كه تأمين كننده اصلي غذا، اين نيازحياتي درجهان به شمارمي رود، كاملاً وابسته به منابع آبي است به طوري كه بيشترين ميزان مصرف آب درجهان (حدود75درصد) به بخش كشاورزي اختصاص يافته است كه اين رقم دركشورهاي درحال توسعه به بيش از90درصدآب مصرفي مي رسد. اين درحالي است كه درايران 92درصد آب استحصالي ازمنابع مختلف درعرصه كشاورزي مصرف مي شود و تنها كمتراز8 درصدآن به مصارف خانگي وصنعتي مي رسد. اما متأسفانه بايدگفت كه به دليل رواج شيوه هاي آبياري سنتي دركشوركه ازراندمان پاييني برخوردارند ، عملاً بيش از75 درصدآب مصرفي دربخش كشاورزي به هدررفته ونقش مؤثري درتوليدمحصول ايفا نمي نمايد. طبق آماراعلام شده درسال هاي اخير به دليل كاهش نزولات جوي درايران و برداشت بي رويه ازمنابع آب زيرزميني ، باكاهش سالانه بيش از3 ميلياردمترمكعب ذخيره آب هاي زيرزميني روبروهستيم . همچنين متوسط سالانه آب هاي سطحي مورداستفاده دربخش كشاورزي بالغ

محمدرضا

دوست خوبم سلام ممنون از نظرات خوبت! معلومه که زحمت زیادی برای مطالب جدیدت کشیدی، امیدوارم موفق باشی!

مریم تیمورنیا

سلام.وبلاگت خیلی بهتر از قبل شده. اگه میشه یه مقداری هم مطلب درباره کرم های ساقه خوار و آفت های خاک بذار.خیلی لازمه.ممنون [لبخند]

حسین خسروی

جناب معصومی سلام.از درج مطالب مفید در وبلاگ سپاسگذارم.نیاز به راهنمائی شما دارم.من پوسته آهن ریز که از ضایعات کارخانه خودمان است را به عنوان مکمل به خاک گلدان و درختان باغ و باغچه اضافه نمودم این محصول به مرور زمان جذب خاک شده و علاوه بر سست و پوک نمودن خاک ,تاثیر چشمگیری در رشد و نمو و تیره شدن برگ گیاهان دارد.آیا این محصول با ترکیب با دیگر مواد میتواند به عنوان تقویت کننده مورد استفاده قرار گیرد؟پیروز باشید

بیننده

با سلام وتشکر /