کشاورزان مهاجر؛ معضل جدید کشاورزی

این روزها معضل و مصیبت بزرگ بی آبی و خشک شدن رودخانه ها و چاهها در کنار مشکل بزرگتری بنام کشاورزان مهاجر ، دست به دست هم داده تا کشاورزی و اراضی لرستان را نیست و نابود کنند.

امروزه با ورود بی حساب و کتاب کشاورزان مهاجر به استان، با وجود دارا بودن آب و خاک مستعد، چوب ندانم کاری و سودجویی برخی افراد بر پیکره سلامت غذایی لرستان وارد آمده است.

وجود 800 هزار هکتار اراضی بکر و مستعد کشاورزی، اشتیاق و طمع برخی افراد برای حضور و کشاورزی در لرستان را دو چندان کرده و به نظر می رسد این افراد بدون هرگونه توجهی به سلامت مردم و یا وجهه کشاورزی استان، اقدام به فعالیت های غیرمجاز در این حوزه می کنند.

افراد سودجویی که با حضور در لرستان و اجاره زمین های کشاورزی استان، با استفاده بیش از حد و غیر قانونی از سموم و کودهای شیمیایی، تولید محصولات کشاورزی سالم در لرستان را زیر سوال می برند.

علاوه بر این، استفاده نامتعارف از سموم تا سالها موجب آلودگی خاک شده و علاوه بر این این افراد به دلیل برداشت و درآمد بیشتر به کشت گیاهان آبدوست روی آورده اند و منابع سطحی و زیر زمینی آب لرستان را غارت می کنند و برای کشاورزی خود استفاده می کنند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان در اظهارات قابل تاملی نسبت به حضور و کشاورزی غیرمجاز مهاجران در استان هشدار داد.

حسین پیرحیاتی گفت: کشاورزانی از استان های اصفهان و همدان ضمن حضور در لرستان، اقدام به اجاره و تملک خارج از عرف زمین های کشاورزی استان کرده اند.

وی اظهار داشت: این کشاورزان مهاجر با حضور در اراضی کشاورزی شهرستان های خرم آباد، بروجرد، درود، ازنا ، الیگودرز، نورآباد و سلسله اراضی کشاورزی را بیشتر از نرخ متعادل و متعارف اجاره کرده و محصولات غیراستراتژیک را در این اراضی کشت کرده اند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: هم اکنون پنج هزار و 500هکتار از اراضی کشاورزی استان لرستان در اختیار کشاورزان مهاجر قرار دارد و پیش بینی می شود این افراد به منظور سود بیشتر، کود و سموم شیمیایی غیر استاندارد و بیش از حد مجاز را در این اراضی استفاده کنند.

پیرحیاتی ادامه داد: کود پذیری و استفاده از سموم برای این سطح زیر کشت بسیار بالاست و علاوه بر تولید محصولات ناسالم، موجب آلودگی بالای منابع آب و خاک استان می شود.

وی تصریح کرد: در این راستا محصولات دیگری از جمله هندوانه، سیب زمینی و هویج توسط این افراد کشت و روانه بازار مصرف می شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: علاوه بر به خطر افتادن سلامت مردم به ویژه مردم استان به دلیل استفاده از این محصولات ناسالم، با توجه به فروش برخی از این محصولات در خارج استان، وجهه کشاورزی استان نیز خدشه دار خواهد شد.

پیرحیاتی تصریح کرد: به همین منظور ضروری است دستگاههای مرتبط و مسوول، با اقدام فوری در این زمینه نسبت به اخذ تعهد از کشاورزان مهاجر اقدام و در صورت استفاده هر گونه کود و سم غیرمجاز و بیش از حد در اراضی، این افراد را شناسایی و جریمه کنند.

وی اضافه کرد: همچنین با توجه به کشت محصولات آبدوست توسط کشاورزان مهاجر، سالانه 50 میلیون متر مکعب از مخازن آب زیرزمینی استان در کشت های غیرمتعارف مصرف می شود.

امروز سمی شدن منابع آب و خاک لرستان سوغات شومی است که کشاورزان مهاجر با خود به لرستان آورده اند موجب مرگ تدریجی این منابع شده و ازیین رفتن کشاورزی لرستان می شوند.

به هرحال به نظر می رسد این روزها میهمانان بخش کشاورزی استان لرستان با نادیده گرفتن سلامت میزبان ، نمک خورده و نمکدان می شکنند و با استفاده از منابع خدادادی این استان نسبت به سلامت مردم نیز بی توجه هستند.

با توجه به ضرورت امنیت غذایی لازم است دستگاههای مربوطه با اقدام جدی در این خصوص، نسبت به شناسایی متخلفان و اعمال برخوردهای قانونی با آنها اقدام کنند.

استان لرستان دارای 800 هزار هکتار اراضی زراعی آبی و دیم است که سالانه حدود سه میلیون تن انواع محصولات زراعی از این اراضی کشاورزی برداشت می شود.

/ 0 نظر / 152 بازدید