آشنایی با ۱۰ گل زیبای خطرناک

گل نرگس: این گل زیبای زرد و سفید رنگ که رویشش نوید آمدنبهار را می‌دهد، اگر به مقدار زیاد خورده شود، جزو سمی‌ترین گیاهان جهان است.

برخی مردم پیاز گل نرگس را با پیازهای خوراکی اشتباه می‌گیرند. خوردن پیاز نرگس زرد سبب تهوع، دل‌پیچه و اسهال می‌شود. با دیدن این علائم حتما بهپزشک مراجعه کنید.

گل صد تومانی: گل صد تومانی و بوته‌های آزالیا در رده نهمسمی‌ترین گیاهان جهان قرار دارند. این دو گیاه با گل‌های به شکل زنگشان، در حیاط وباغچه بسیار زیبا به نظر می‌رسند اما برگ‌هایشان و در نتیجه عسلی که از شیره آنهاتهیه می‌شود سمی است.

خوردن هر یک از این دو سبب می‌شود دهانتان بسوزد و ترشح بزاقدهانتان زیاد شود و پوستتان دچار خارش شود. تهوع و اسهال هم از دیگر نشانه‌هایمسمومیت با این گیاهان همیشه سبز است.

سردرد، ضعف عضلانی و ضعف در دید هم می‌تواند در شما به دنبالمسمومیت با این گیاهان پدیدار شود. ضربان قلبتان ممکن است آهسته شود و قلبتان باشدت بتپد و به کما بروید. قبل از اینکه این اتفاقات برای شما روی دهد بهتر است بهپزشک مراجعه کنید.

فیکوس: این گیاه ۸۰۰ نوع دارد و همه آنها هم صمغی شیری رنگدارند که سمی است. بسیاری از انواع فیکوس در داخل خانه‌ها پرورش داده می‌شود وآنهایی هم که در خارج از خانه رویانده می‌شوند باید محیطی گرم داشته باشند.

بدترین تاثیری که فیکوس می‌تواند بر بدن شما بگذارد، خارش و ورماست و تجویز معمول دکترها هم برای آن داروهای ضد حساسیت و داروهایی برای از بینبردن ورم است.

خرزهره: سانتی‌متر به سانتی‌متر این گیاه زهر است. حتیاستنشاق تصادفی خرزهره‌ای که سوزانده می‌شود هم دردسرساز است.

استفاده از شاخه‌های آن برای کباب کردن یا خوردن آب از محلی کهدر آن خرزه‌هایی با گل‌های قرمز، صورتی یا سفید رنگ روییده هم خطرناک است. تغییر درضربان قلب (آرم شدن یا با سرعت تپیدن) بارزترین نشانه مسمومیت با این گیاه است.

دکترها تلاش می‌کنند ضربان قلب را با کمک داروها کنترل کنند واحتمالا معده‌ را هم شست‌و‌شو دهند.

گل داوودی: بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ نوع گل داوودی در دنیا وجود داردکه اغلب بوته‌های کوتاه و نزدیک به زمینی دارند. باغبان‌ها معمولا این گیاه رامی‌کارند تا خرگوش‌ها را از باغشان دور کنند.

گل‌های سمی این گیاه که خرگوش‌ها را از باغ‌ها می‌راند،برایانسان‌ها هم سمی است البته نه چندان قوی. لمس آن سبب خارش و ورم پوست می‌شود وبا پمادهای ضد حساسیت و ورم از بین می‌رود.

آنتریوم: برگ‌های چرمی و سبز تیره رنگ و ساقه این گلوهم‌انگیز سمی است. خوردن آنتریوم گرمسیری می‌تواند سبب احساس سوزش در دهان و سپستورم و تاول زدن بشود.

همچنین صدایتان ممکن است بگیرد و در قورت دادن غذا هم مشکل پیداکنید. در این موارد نوشیدنی سرد بنوشید و قرص مسکن بخورید.

لی‌لی: این گیاه دوست‌داشتنی و زیبا هم سمی است. آن گل‌هایزنگوله مانند زیبایش که آویزان شده‌اند هم سمی هستند.

ذره‌ای کوچک از این لی‌لی‌ها ممکن است زیاد آسیبی به شما نرسانداما اگر مقدار زیادی بخورید تهوع، درد در دهان، دردهای شکمی، اسهال و گرفتگی عضلاترا تجربه خواهید کرد.

ضربان قلبتان هم ممکن است آرام یا نامنظم شود. برای خارج کردنسم از بدن معمولا پزشکان معده را تخلیه می‌کنند.

گل ادریسی: این بوته گل هم سمی است. خارش پوست، تهوع، ضعف وتعرق برخی از نشانه‌های مسمومیت ناشی از گل ادریسی است.

برخی گزارش‌ها حاکی از این است که برخی بیماران به کمارفته‌اند. تشنج و نقص در سیستم خون‌رسانی بدن هم در بعضی از بیماران دیده شده است.

خوشبختانه پادزهری برای سم این گل ساخته شده است که دربیمارستان‌ها موجود است.

گل انگشتانه: این گیاه زیبا گل‌هایی کوچک به رنگ‌های بنفش،صورتی یا سفید دارد که در برخی از انواع آن دانه‌هایی دیده می‌شود.

از این گل برای تولید برخی از انواع داروهای قلبی استفادهمی‌شود. به همین دلیل خوردن هر بخش از این گیاه خود می‌تواند سبب بروز بیماری‌هایقلبی شود.

تهوع، درد در دهان و اسهال از نشانه‌های این مسمومیت است.

ویستریا: این گیاه باغچه‌ای زیبا با آن گل‌های آویزان آبی وسفیدش هم تماما سمی است.

البته بعضی‌ها می‌گویند که گل‌های این گیاه سمی نیست اما کسی رانمی‌شناسم که حاضر شده‌باشد این موضوع را آزمایش کند. درد شکم، تهوع،‌دل آشوب واسهال از نشانه‌های مسمومیت با ویستریاست.

منبع : سایت آفتاب

/ 6 نظر / 12 بازدید
امیر سالار سید رزاقی

سلام دوست خوبم چطوری ابوالفضل؟ خدا رو شکر همیشه آپ هستی. آفرین انشاالله همیشه موفق باشی. به وب من هم سر بزن.

علیبور

با سلام .مطالب وبتان عالی و متنوع است مایل به تبادل لینک هستید؟.باعث افتخار ماست.شما لینک شدید.موفق باشید

کشاورزان جوان کاشان

به وبلاگ ارزشمندتان پیوند داده شد. پیوند با این گونه وب ها برای بنده نیز مایه ی مباحات و افتخار است. شاد باشید و پیروز

باغبانی علمی

سلام دوست عزیز وبلاگ خوبی داری ، مطالبت هم خوندنی هست منم در مورد کشاورزی می نویسم ، دوست داشتی با هم تبادل لینک کنیم [لبخند]

محمد

عالی بود خسته نباشید