هشدار پدر علم کویرشناسی ایران / کشاورزی تعطیل است !

به گزارش دهقان نیوز، یک استاد دانشگاه گفته ما با وجود فقر در منابع آبی با استفاده بیش از حد؛ اندک ذخایرمان را نیز غارت کردیم حال باید تدابیری بیندیشیم که مجبور نشویم از آب فاضلاب بخوریم.
پرویز کردوانی جغرافیدان برجسته و پدر علم کویرشناسی ضمن تشریح وضعیت منابع آبی کشور، راهکارهایی برای حل مسئله کم آبی ارائه کرد و در این خصوص گفته مصرف بهینه آب یعنی به اندازه ذخایرمان مصرف کنیم مثلا همانگونه که هر کسی باید به اندازه پولش خرج کند اگر بیشتر خرج کند مقروض شده و اگر ادامه دهد نابود می شود مصرف بیش از حد از منابع آبی نیز چنین سرنوشتی دارد.

وی افزوده منابع آب هر کشوری ثابت است اما سال به سال بر جمعیت کشور افزوده شده و علم و تکنولوژی، بهداشت و زندگی شهری افزایش و در نتیجه مصرف بیشتر رواج می یابد.

کردوانی با بیان اینکه هر جامعه ای که بدون حساب و کتاب آب بیشتری مصرف می کند آب بیشتری نیز آلوده می کند، گفته اکنون توقع مردم از آب بالا رفته است در حالی که در گذشته برای برای آب مصرفی خود از آب انبارها استفاده می کردند.
وی گفته مقدار بارندگی و منابع آب کم است و ما از لحاظ آب فقیر هستیم زیرا در عرض جغرافیایی 25 تا 40 درجه واقع شده و تحت فشار جنب حاره ای هستیم که اگر این هوا به هر منطقه ای بوزد نمی گذارد ابر تشکیل شده و بارندگی داشته باشیم.

این جغرافیدان با بیان اینکه بارندگی در کشور ما یک سوم دنیاست و 95 درصد آب کشور نیز برای کشاورزی مصرف می شود، ادامه داده حتی در گیلان و مازندران که آب فراوان است در اردیبهشت و خرداد، بارندگی کم می شود و در تابستان برای آبیاری مزارع برنج با کمبود آب مواجه می شویم.
وی با بیان اینکه ما از تکنولوژی سوء استفاده کرده ایم، گفته استفاده از اختراعات بشری هم مثل شیرآلات و شلنگ که سمبلهایی از تمدن بشر به حساب می آیند باعث شد مصرف آب افزایش قابل توجهی داشته باشد.

کردوانی افزوده انتقال آب از مناطق غنی به لحاظ منابع آبی به مناطق کم آب نیز از جمله پیامدهای استفاده نادرست از تکنولوژی است بطوری که انتقال آب از غرب پرآب و یا کارون به مناطق مرکزی و یا اصفهان باعث وخیم شدن اوضاع آبی هر دو منطقه شد.
وی توضیح داده در گذشته کارون و کرخه از رودهای پرآب کشور بودند که در آنها کشتیرانی می شد اما چون از تکنولوژی سؤاستفاده شده و انتقال آب صورت گرفته در حال حاضر در کارون سبزیکاری می شود و وضع آب شهری مثل اصفهان و یزد نیز بدتر از گذشته شده است زیرا این شهرها به کم آبی عادت کرده بودند واز میزان آبی که داشته بهینه مصرف می کردند اما با انتقال آب به یکباره کمبود آب رفع شد و زمان قطع این روال امکان صرفه جویی در آب سخت شد.

این استاد دانشگاه، حفر چاه های عمیق را دیگر عامل رساندن کشور به مرز بحران آبی برشمرده و گفته در گذشته قنات وجود داشت در حالی که حفر بی رویه چاه باعث سوء استفاده از آب و غارت آن شد.

وی تصریح کرده ما در احداث چاه افراط کرده ایم تا حدی که چاه های غیر مجاز نیز روند روزافزونی داشته و این به معنای آن است که خرابکاری کرده ایم مثل این است که بیش از حد مجاز پول قرض گرفته ایم.

پروفسور کردوانی افزوده در احداث سد نیز افراط کرده ایم زیرا مدیریت درست وجود نداشت و هر جایی که مقداری آب وجود داشت سد ساخته شد و حال به جایی رسیده ایم که اکنون مسئولین؛ خود اذعان می کنند که اقدامات نادرست بوده است.
وی با اشاره به اینکه با احداث سد آب را به شهرها و صنایع گسیل داشته ایم تصریح کرده صنایع و شهرها را آنقدر گسترش داده ایم که به بدترین شرایط امروز رسانده ایم و حال که این شهرها و صنایع به آب نیاز دارند توان تامین نیاز آبی شان را نداریم.

این جغرافیدان گفته با احداث سد و کانال بروی آب های جاری کشاورزی را نابود کردیم و قوانینی وضع کردیم که در آبرسانی شهرها و صنعت باید در اولویت قرار گیرند و به این ترتیب تولید محصول را کاهش، کشاورزی را تعطیل و کشاورزان را نیز روانه شهرها کردیم.

وی گفته آنگونه که مطرح است در جهان تولید و امنیت مواد غذایی طی 20 سال آینده به مخاطره می افتد در حالی که در ایران 2 تا 3 سال آینده امنیت غذایی با مشکل مواجه می شود تا جایی که امروز مجبوریم روغن، گندم و نهاده دامی را از خارج وارد کنیم و تمام این معضلات به این دلیل است که آب را برای کشاورزی محدود کرده ایم.

کردوانی تصریح کرده به تصور مقامات توسعه یعنی افزایش سطح زیر کشت در حالی که این اقدام عقب گرد است چون نشانه کشور پیشرفته در کشاورزی این است که سطح کشت را گسترش نمی دهد بلکه از همان میزان زمین زیر کشت بهره وری را گسترش می دهد.
وی با بیان اینکه به بهانه خودکفایی در مقابل دیگر کشورها اقدام به احداث بی رویه سد کردیم، تاکید کرده خشک شدن تالاب و باتلاق ها نتیجه سدسازی های بی برنامه بود در حالی که در گذشته ابتدا از میزان آب موجود ابتدا سهم کشاورزی داده می شد سپس مازاد آب را به شهر و صنعت می دادند اما اکنون به بهانه پیشرفت درست برعکس عمل کرده اند.

وی گفته در حال حاضر40 متر از سد کرج تبدیل به محلی برای رسوب گل شده و در آینده به روزی می رسیم که سدی وجود نخواهد داشت زیرا نمی توانیم گل و لای سد را پاک کنیم و رسوب گیری و یا آبخیزداری حوزه بالادست انجام نمی شود.

این استاد دانشگاه در ادامه گفته برای جلوگیری از مصرف آب به کشاورزان اصفهانی مبلغ 3 میلیون داده شده تا کار کشاورزی نکنند و این به معنای آن است که این افراد نیز روانه شهرها شده و در نتیجه فجایع کشاورزی روز بروز افزون شود.

کردوانی با اشاره به اینکه سدها بلای جان روستاها و اکوسیستم آبی، دریاچه، باتلاق و همچنین عامل مهاجرت شده اند، اذعان کرده آلودگی هوا و کمبود مواد غذایی از دیگر پیامدهای احداث بی رویه سدها هستند.

 وی با بیان اینکه به جای استفاده از قنات شروع به احداث چاه های عمیق و نیمه عمیق کردیم، افزوده حفر بی رویه چاه مثل این است که از پس انداز بیش از حد برداشت داشته باشیم و حال به جایی رسیدیم که از 600 دشت تعداد 300 دشت ممنوعه اعلام شده است.

این جغرافیدان با اشاره به اینکه حفر چاه فقط برای کشاورزی غیر مجاز اعلام شد، گفته طبق قانون اعلام کردند که آب چاه ابتدا باید به مصرف شهر برسد سپس روستا حق استفاده دارد و این مسئله باعث شد که روستاهای با جمعیت کمتر از 2 هزار نفر نیز شهر شود تا بتواند حق احداث چاه داشته باشد در حالی که در جهان یک شهر نباید کمتر از 30 هزار نفر جمعیت داشته باشد.

وی ادامه داده در گذشته با کندن 20 متر به آب می رسیدند اما اکنون این میزان به 350 متر رسیده است و در مناطقی مثل جهرم به 550 متر هم رسیده است و این بدلیل این است که بیش از حد چاه احداث کردیم و سفره های آب زیر زمینی را تاراج کردیم تا جایی که آب دریاچه ها فرونشست کرده آب چاه ها شور شده و 200 هزار هکتار زمین نمکزار شده است.

وی فرونشست زمین ها را از دیگر پیامدهای پدیده کم آبی برشمرد و خاطرنشان کرده در حال حاضر دشت تهران سالی یک متر نشست می کند ضمن اینکه یکی از دلایل تکیدگی خطوط لوله گاز و آب، فرو ریختن ساختمان ها و یا کج شدن دکل ها همین مسئله کم آبی است.

پدر علم کویرشناسی همچنین به پیشروی بیابان ها اشاره و تاکید کرده اکنون سطح بیابان تا حدی گسترش یافته که به سختی می توان جلوی پدیده هایی مثل گرد و غبار را گرفت زیرا در گذشته برای مقابله با آن اقدام به کاشت گیاه یا جنگل کاری می کردند اما اکنون آب برای اقدام به این کار وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه پایین رفتن سطح آب منجر به غیر اقتصادی شدن کشاورزی شده، افزوده با روند کنونی هر روز احتمال جیره بندی آب بیشتر می شود و هر وروز بر تعداد روستاهایی که باید بوسیله تانکر آبرسانی شوند اضافه می شود.

کردوانی گفته کم کم به سمتی پیش می رویم که فقط امکان ادامه زندگی در کنار دریای مازندران و خلیج فارس وجود داشته باشد و تانکر های نفت رسانی به وسیله حمل آب شیرین به مناطق مرکزی کشور تبدیل می شوند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه باید برای همین منابع موجود آب برنامه ریزی کنیم تا با مشکل مواجه نشویم، گفته باید به نحوی مدیریت داشته باشیم که از هرز رفت آب بارندگی که از ارتفاعات جاری می شود جلوگیری کنیم و برای این منظور باید با یک برنامه صحیح سد بسازیم.

کردوانی با بیان اینکه باید مدیریت انتقال آب داشته باشیم، افزوده باید نسبت به تعمیر وتعویض لوله های فرسوده اقدام کنیم، از تجهیزات کم مصرف استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه در آبیاری مزارع کشاورزی باید از آبیاری قطره ای استفاده کنیم، گفته جهت آبرسانی به مزارع کشاورزی نیز باید کانال های سیمانی ساخته شود تا آب به خارج نفوذ نکرده ویا تبخیر نشود وهمچنین به سمت کشت گیاهان که نیاز کمتری به آب دارند برویم.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه باید سراغ آب های غیر متعارف برویم، گفته کشورهای پیشرفته از 40 سال پیش از فاضلاب برای صنعت و کشاورزی استفاده می کردند در حالی که فاضلاب تهران هدر رفته و به جای استفاده بهینه کشاورزی را نیز از بین می برد.

وی همچنین استفاده از آب پشت بام ها، شیرین کردن آب دریا و روی آوردن به آب انبارها واحداث قنات را دیگر راه های مقابله با کم آبی برشمرد.
کردوانی در خاتمه گفته باید تمام تدابیر را بکار ببندیم و از تمامی شیوه های ممکن برای استفاده بهینه از منابع آبی موجود و جلوگیری از هدر رفت آب استفاده کنیم تا مجبور نشویم روزی از آب فاضلاب بخوریم.

/ 4 نظر / 119 بازدید
مستانه

سلام عزيزم خوبي؟ چند روز پيش يکي از دوستانم سايت زير رو بهم معرفي کرد که باهاش تبادل لينک کنم من فکر کردم تاثيري نداره ، ولي بعد از اين که وبلاگم رو تو اين سايت و سايت هاي شبيهش لينک کردم هر روز بازديد وبلاگم زياد ميشه. خواستم اين سايت رو به تو هم معرفي کنم . حتما تبادل لينک کن چون لذت وبلاگ نويسي تو آمار بالاست www.vatanlinks.ir

parsagri

سلام وبلاگ خوبی دارید ماهم تازه شروع کردیم اگر دوست داشتی یه سری بزن

http://hagheghat.persianblog.ir

کسب درآمد

سلام دوست عزيز وبلاگ جالبي داري. يه پيشنهاد خوب براي اينکه بتوني از وبلاگت کسب درآمد کني داريم. توضيحات بيشتر تو اين صفحه هست: http://webgar.com/daramad نه وقت گيره نه زحمتي داره. سئوالي داشتي يا نياز به راهنمايي داشتي ايميل بزن يا پيغام بذار در خدمتيم.