آشنایی با برخی از گیاهان در طراحی

 برخی  از متخصصین و  هنرمندان هر یک از این گیاهان را مانند کلامی گریزان و  فرار در ذهن  شاعر فرا خوانده و از ترکیب رنگ ها و قرار دادنشان نزدیک یکدیگر ،  طرح های بدیع و شاهکارهایی که ناشی از طبع روان هنرمندان  است ، بوجود آورده اند. به عنوان مثال ، همه ساله در میدان  بزرگ شهر بروکسل ، از مجموعه گل برگ های بگونیای پیازی ، نمایشگاهی همراه  با طرح هایی که الهام از شرق گرفته ،  برپا می دارند و این سمبلی از هنر آرایش گل ها و ترکیب رنگ می  باشد.

- گل آهار :

این گیاه را به فرانسه زینیا ،  به انگلیسی یوت انداولداج و به آلمانی تسینن می گویند.

گل های آن اغلب پُرپَر ، کم پَر ، به رنگ های قرمز ، قرمز تند  ، زرد ،  سفید و گاهی دو رنگ  ، دارای  انواع واریته های پابلند
(80-60  سانتیمتر) و پا کوتاه (30-20 سانتیمتر) می باشند.

ازیاد این گیاه توسط بذور و کاشت آن در اوائل بهار در خزانه انجام می گیرد و  در اواسط اردیبهشت به محل اصلی منتقل می گردد. گل  آهار گیاهی آفتاب  دوست  است و برای تزئین حاشیه ها ، قطعات پراکنده و باندهای  نامنظم  گلکاری بکار می رود.

- اطلسی :

این گیاه را به فرانسه پتونیا ، به انگلیسی پتونیا و به آلمانی بالکن پتونیی می گویند.

گل اطلسی به صورت کم پَر ، پُر پَر ، به رنگ های سفید ، قرمز ، بنفش ، صورتی ، زرد ، گلی و ابلق می باشد. در برخی از واریته ها اطراف گلبرگ به صورت ساده ، چین و چروک دار با شیپوری
می باشد. ارتفاع آن در واریته های پا کوتاه در حدود 10 تا 15 سانتی متر و در واریته های پا بلند به 60 تا 70 سانتی متر می رسد.

ازیاد آن توسط بذر و قلمه انجام می گیرد. چنانچه بخواهند گیاه اطلسی زودرس گردد ، لازم است بذر را در اواخر زمستان در شاسی کاشته و بعد در گلدان نشا نمود. در مورد تهیه گیاه اطلسی دیر رس ، بذر را معمولاً در اواسط فروردین ماه در خزانه هوای آزاد می کارند و در اواخر اردیبهشت آنها را در بستر اصلی نشا می کنند. گل های آنها معمولاً از اول تابستان تا اواسط پاییز ظاهر می گردند.

گیاه اطلسی برای تزئین حاشیه ها ، تپه ها و جعبه های گل جهت پنجره ها و بالکن ها استفاده می شود. این گیاه دارای عطر آرامی است که هنگامی خنک شدن هوا آزاد می گردد. گیاه اطلسی دارای واریته های متعدد از قبیل : پتونیا هیبریدا ، پتونیا ویولاسه آ و ...
می باشد.

- گل بنفشه :

این گیاه را به فرانسه پانسه ، به انگلیسی پانسی و به آلمانی
درای فاربییگس فایلشن می نامند.

بنفشه دارای گونه های متعددی مانند تری کلر ، اودوراتا ، کورنوتا ، گراسیلیس ، هیبریدا و ... می باشد.

همچنین هر یک از گونه های فوق دارای واریته و نژادهای مختلفی هستند که معروف ترین آنها عبارتند از : ویولاتری کلرژوپیتر که دارای گل های بزرگ بوده ، به رنگ آبی روشن و سفید است.

در گونه ها و واریته های مختلف این جنس ، رنگ ها از سفید خالص تا قرمز شرابی ، زرد تند ، الوان ، قرمز مسی و .... دیده می شود. موسسه معروف پرورش گل بنفشه در سوئیس در سال های اخیر واریته های متعدد و زیبایی را معرفی کرده است. گیاه بنفشه را
می توان همانند گیاهان یک ساله پرورش داد و پس از پایان رویش در آن سال ، مجدداً کشت نمود. برخی از گونه های این جنس دارای ریزوم بوده و گیاهی دائمی می باشند.

ازیاد این گیاه توسط کاشت بذر در اواخر تابستان در خزانه و انتقال آن در پاییز یا اوائل بهار به زمین اصلی انجام می گیرد. به طور کلی موارد کاربرد این گیاه برای تزئینات زودرس در بهار در محل های حاشیه ، نقشه های داخل چمن یا به صورت توده ای در گلکاری ها توصیه می گردد. برخی از متخصصین گلکاری و طراحی ، گلهای بنفشه را همراه با مینای چمنی و یا همیشه بهار به طور مخلوط
می کارند. در امر تزئینات و طراحی برای رعایت ترکیب رنگ ها ، مناسب است قطعات یک دست و یک رنگ بنفشه را در باندها و قطعات عمل نمایند. گیاهی است آفتاب دوست و در سایه آفتاب نیز به خوبی رشد می کند. گیاه بنفشه گیاهی دو ساله ولی در تزئینات تحت عنوان گیاه یک ساله بکار می رود.

- ­حسن یوسف :

این گیاه را به فرانسه کله اوس ، به انگلیسی فرنج نتل و به آلمانی بونت لیپ می نامند.

گیاهی است یک ساله و برخی آن را در گلخانه به صورت دائمی نگاهداری می کنند. حسن یوسف دارای گونه های متعددی می باشد. برگ های این گیاه از نظر تزئینات بسیار متنوع ، به رنگ های سبز ، زرد ، قرمز ، روشن یا تند است.

ازیاد آن بوسیله قلمه یا بذر انجام می گیرد. معمولاً قلمه ها را در دی یا بهمن ما در کوش های گرم گلخانه می کارند.

گیاه حسن یوسف طالب خاک های قوی سبک و محل های آفتابی و نیمه سایه می باشد.

از نظر تزئینات می توان آنها را روی تپه ها ، باندها و به طور مخلوط با گیاهان پا کوتاه کشت نمود. به علاوه گلدان هایی از حسن یوسف را می توان به طور موقت برای تزئین بالکن ها و پنجره ها بکار برد.

- رودبکیا :

این گیاه را به فرانسه رودبکی ، و به انگلیسی گلوریوزادیزی و به فارسی کوکب کوهی می نامند.

این گیاه معمولاً دائمی ولی برخی از گونه های آن همانند گیاهان یک ساله می باشند. معروف ترین گونه های آن ، گونه کوکب کوهی یک ساله است که دارای گل هایی به رنگ زرد طلایی تا قرمز پر رنگ متمایل به قهوه ای می باشد.

ازیاد آن معمولاً توسط بذر انجام می گیرد. بذر را در اواخر اسفند در خزانه هوای آزاد کاشته و در اوایل بهار در زمین اصلی نشا می کنند. همچنین می توان بذر را در فروردین یا اوایل اردیبهشت در خزانه هوای آزاد کاشت و در تیرماه به زمین اصلی منتقل نمود.

گونه های پا بلند آن برای برای تزئین باندها یا محوطه هایی در سطح چمن ، به صورت توده ای در حاشیه باغچه ها و جلوی درختچه های پا بلند کاشته می شود. گیاه کوکب کوهی ، آفتاب و نیمه سایه پسند بوده و در نقاط سایه دار نیز می تواند رشد و نمو بنماید. در گونه های دائمی برای ازیاد از تقسیم بوته استفاده می شود.

- مینای پاییزه :

این گیاه را به فرانسه مارگریت ، به انگلیسی چینا آستر می نامند.

گیاهی یک ساله با گونه های متعدد که معروف ترین آن کالیستفوس شیننسیس می باشد. گل های آن به رنگ های بنفش ، صورتی ، سفید ، قرمز ، زرد  و برخی الوان هستند.

مینای پاییزه دارای انواع واریته های پا کوتاه ، پا بلند و متوسط
می باشد که از نظر تزئینات واریته پا کوتاه جهت تزئین حاشیه ها ، تپه ها بسیار مناسب است.

ازیاد این گیاه توسط بذر انجام می گیرد. بذر را آخر زمستان در شاسی گرم کاشته و در اردیبهشت ماه به زمین اصلی منتقل می کنند. به طور کلی بذور را از نظر تاریخ کشت در فواصل مختلف می توان در خزانه کشت نمود. به عنوان مثال ، یک سری از بذور را در اسفند ماه ، سری دیگر را در فروردین و اردیبهشت و بالاخره اواسط خرداد ماه کاشته و بدین ترتیب از اوایل تابستان تا اواخر پاییز گل در زمین اصلی موجود خواهد بود. این گیاه آفتاب دوست و در سایه آفتاب نیز به خوبی رشد می نماید.

گیاهان دو ساله زینتی :

گیاهان دو ساله زینتی به گیاهانی اطلاق می شود که از هنگام بذر کاری تا رشد کامل حدود دو سال لازم دارد تا تولید گل و بذر مجدد بنماید. به عبارت دیگر گیاه در یک فصل زراعی رشد رویشی داشته و در دوره بین فصلی مرحله کوتاهی را به استراحت می گذراند. در فصل دیگر دوره رشد زایشی شروع و در همان سال عمر گیاه پس از تولید بذر پایان می پذیرد. در برخی از گیاهان دوره رشد در حقیقت بین دو فصل می باشد. یعنی مدت کمی از سال دوم را برای تکامل رشد نیاز دارد. در برخی موارد متخصصین موفق شده اند که بعضی از گیاهان دو ساله را به نحوی از انحاء تبدیل به گیاه یک ساله نمایند. یعنی گیاه را وادار نمایند که در همان سال اول به گل نشیند و در همان سال تولید بذر نماید (مانند کرفس)

عکس این نکته نیز از نظر علمی قابل اجرا می باشد. یعنی سعی بر آن است که نبات یک ساله را به گیاه دو ساله تبدیل نمود. برای اطلاع به اختصار توضیح داده می شود.

طریقه طویل کردن طول رشد با تغییر تاریخ کشت به گونه ای است که قسمتی از رشد در یک فصل زراعی و قسمت دیگر در اثر وجود شرائط نامساعد محیطی مدتی متوقف و در سال بعد فعالیت خود را شروع می نماید. به عنوان مثال گیاه میوزوتیس را در واسط تابستان یا اوایل پاییز می کارند. پس از اندکی رشد ، در اثر سرمای زمستان رشد آن متوقف می گردد ، در سال بعد به گل می نشیند. برخی دیگر مانند گل استکانی می تواند در سال سوم گل داده و برخی دیگر مانند انگشتانه و شب بوی زعفرانی مدت چندین سال در زمین باقی بمانند. برای آشنایی با برخی از گیاهان دو ساله زینتی که در تزئینات فضاهای  کوچک و محدود کاربردشان در طرح های گلکاری ضروری می باشد ، به اختصار شرح داده می شود.

- گل استکانی :

این گیاه را به فرانسه کامپانول ، به انگلیسی کانتربری بلس یا بل فلاور و به آلمانی گلوکن بلوم می نامند. 

گیاهی است دو ساله با گل های شبیه به استکان که به صورت خوشه ای در روی ساقه می باشد. این گیاه دارای واریته های متعددی است که برخی از  آنها کم پَر و برخی پُر پَر با گل هایی به رنگ بنفش ، گلی و سفید می باشند.

ازیاد این گیاه توسط بذر انجام می گیرد. بذر را در اواخر بهار در خزانه هوای آزاد می کارند. دو ماه بعد به خزانه دیگر انتقال داده و در پاییز یا فروردین سال بعد به محل اصلی منتقل می کنند. برای آنکه گل استکانی در سال دوم گل بدهد بایستی آن را قبل از زمستان سال اول در محل اصلی بکارند. غیر از این روش ، گیاه در سال سوم به گل خواهد نشست.

این گیاه برای تزئین حاشیه ها و کرت های کوچک مناسب بوده و ارقام پا کوتاه آن برای تزئین تپه ها و باغچه های سنگی در محل های آفتابی بکار می رود.

- سیلن :

این گیاه را به فرانسه سیلن ، به انگلیسی کاج فلی و به آلمانی لایم کرات می گویند.

گیاهی دو ساله با گل های سفید ، صورتی ، قرمز (متنوع در انواع واریته ها) ، برخی از آنها به صورت پر پر و برخی بصورت کم پر می باشند. این گیاه دارای واریته های مختلف پا کوتاه ، پا بلند و در برخی از آنها رنگ شاخه ها متمایل به خرمائی است.

ازیاد این گیاه توسط بذر است و معمولاً از اوایل بهار تا اواخر آن گل می دهد در این جنس برخی از گونه ها یک ساله و تعدادی دائمی
می باشند.

این گیاه در تزئینات برای حاشیه ها و تپه ها و جعبه های گل در بالکن ها مناسب است.

گیاهان دائمی زینتی

(نباتات پیازی ، ریزوم دار ، مقاوم ، غیرمقاوم)

به طور کلی گیاهانی که طول مدت عمر آنها بیش از دو سال باشد ، دائمی نامیده می شوند. بر حسب خصوصیات رویشی این گیاهان را به دسته ها و گروه های مختلف تقسیم بندی می کنند. عده ای از محققین  آنها را به گیاهان علفی ، گیاهان خشبی یا بر حسب کیفیت پیازی و ریزوم دار بودن یا تحمل و عدم تحمل نسبت به سرما تقسیم بندی می نمایند.

در هر حال برخی از این گیاهان در زمستان قسمت های هوایی آنها خشک شده و سال بعد مجدداً می رویند ، مانند :

فلوکس دائمی ، تاج الملوک و زبان پس قفای دائمی که ریشه آنها نسبت به سرما مقاومت دارند. پاره ای دیگر مانند انواعی از آمیسوم ، قسمت هوایی در زمستان به حالت سبز باقی می مانند.

با توجه به مطالب فوق ، برخی از گیاهان علفی ، قسمت هوایی آنها یک ساله ولی ریشه آنها دائمی است. در مورد نباتات دائمی خشبی باید گفته شود که تفاوت این دسته با گروههای علفی خشبی باید گفته شود که تفاوت این دسته با گروههای علفی دائمی بیشتر مربوط به سختی انساج ، اندازه و سن گیاه می باشد. گیاهانی که در این گروه قرار می گیرند ، شامل : درختچه ها ، درختان و پیچ های خشبی می باشند.

کاربرد گیاهان دائمی در تزئینات :

برای آشنایی با اهمیت دائمی از نظر تزئینات به اختصار مواردی از آنها را که در انواع طراحی ها و نقشه های گلکاری مورد استفاده قرار دارند شرح داده می شوند.

1- برخی از گیاهان دائمی دارای گل های بهاری بوده و منحصراً برای تزئینات حاشیه ای در بهار و فضاهای وسیع مورد استفاده قرار می گیرد. مانند : مینای چمنی ، فلوکس دائمی یا پامچال و ...

2- پاره ای از این گیاهان به علت ظهور گل

/ 1 نظر / 8 بازدید
محمددیهیم

دارم حس ميکنم نور و که همزاد نفس هامه براي من سرآغازي به معناي سرانجامه از اين خواب زمستوني شبيه غنچه پا ميشم دلم گرمه که با خورشيد دوباره هم صدا ميشم هر روزت نوروز...........نوروزت پيروز