اهمیت دامپزشکی در دنیای ما

در فرهنگ اوستایی آمده است، فریدون اولین کسی بوده که در پزشکیو دامپزشکی تبحر داشته، زیرا پادزهر مارگزیدگی را ساخت و فیل را هم اهلی کرد.

اولین مدرک دامپزشکی که مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد ونوشته ای به خط هیروگلیف روی پاپیروس از مقابر مصری به دست آمده نیز درباره بیماریهای چهارپایان توضیح داده است.

همچنین حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد، تشکیلات اداری منظمی درنواحی سومر و عیلام وجود داشته که نشان می دهد دامپزشک به عنوان یک شخصیت تخصصی بهجراحی حیوانات بویژه درمان شکستگی می پرداخته است.

معلم اول ارسطو نیز به گواه تاریخ دامپزشکی هم می کرده و درزمینه دررفتگی مفاصل، هیدروپیزی گاو و صرع بز و گوسفند مطالبی آورده است.

کزاز، مشمشه حاد، اختلالات ریوی، ذات الریه، نقرس، جذام و اسهالبیماری هایی بوده که ارسطو در مکتوبات خود آورده است. همچنین خون بندی با آتش،درمان زخم ها به وسیله داغ، فتیله گذاری، بخیه کردن، درمان فتق نافی و... از جملهمواردی است که ارسطو به آن اشاره کرده است.

در زمان ساسانیان، پادشاهان نیز به کار دامپزشکی علاقه نشان میدادند به طوری که هرمز پسر شاپور دامپزشک بزرگی بود و در شناخت بیماری ها و درمانآن تسلط کامل داشت. بهرام، برادر هرمز نیز چهارمین پادشاه ساسانی بود که به حرفهدامپزشکی عشق می ورزید.

اهمیت توجه به حیوانات در طول تاریخ از طرفی و لزوم آگاهی ازبیماری های مشترک بین انسان و دام از طرف دیگر باعث شد تا در سال ۱۳۶۹ شمسی بهدنبال پیگیری و تلاش دامپزشکان برای اختصاص روزی از روزهای سال در تقویم رسمی کشوربه نام روز دامپزشکی، دکتر حسن تاج بخش استاد ممتاز دانشگاه تهران و چهره ماندگاردامپزشکی و مولف کتاب های تاریخ دامپزشکی و پزشکی ایران، ماه مهر را به عنوان ماهیشایسته به خاطر آغاز سال تحصیلی و روز چهاردهم را به یاد گوش روز که در ایرانباستان روز مبارکی بود و درمنابع اسلامی هم آمده است پیشنهاد و مطرح کرد و درنهایت ۱۴ مهر به عنوان روز دامپزشکی معین شد.

این روز در تمامی استان ها به همت ادارات کل دامپزشکی و نظامدامپزشکی، گردهمایی هایی با هدف همدلی، همزبانی و هم پیمانی دامپزشکان و دیگر ردههای دامپزشکی در عرصه های مختلف اجرایی، آموزشی و تحقیقاتی صرف نظر از جایگاه هایدولتی و غیردولتی آنان و از طرفی آشنایی بیشتر جامعه بویژه مسوولان با وظایف ومسوولیت های کلیدی و اثربخش این قشر در بهداشت و سلامت دام و فرآورده های دامی،سلامت غذا و امنیت غذایی و در نهایت بهداشت همگانی برگزار می شود.

برای درک بیشتر اهمیت توجه به بیماری های دامی همین بس که طبقاعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO)، از میان ۱۷۰۹ عامل بیماری زای شناخته شده، ۸۳۲عامل یعنی ۴۹ درصد و از میان ۱۵۶ بیماری نوپدید شناخته شده در انسان، ۱۱۴ مورد آنیعنی ۷۴ درصد از حیوانات به انسان منتقل می شوند. از جمله مهم ترین و خطرناک تریناین بیماری ها می توان به هاری، جنون گاوی، سل، تب مالت، سیاه زخم، آنفلوآنزای فوقحاد پرندگان، کیست هیداتید، لیشمانیوز، تب خونریزی دهنده کریمه، کنگو و تب دره ریفتاشاره کرد که در دهه اخیر خسارت های جبران ناپذیری به بهداشت جامعه انسانی و اقتصادجهان وارد کرده است. بر همین اساس تامین بهداشت دام و فرآورده های دامی و پیشگیری ومبارزه با بیماری های دام و طیور از اهداف اصلی تشکیل سازمان دامپزشکی کشور است.

بررسی بیماری های دامی، شناسایی مناطق آلوده و راه سرایت و طرزانتشار بیماری ها، تامین بهداشت دام کشور از طریق پیشگیری و مبارزه با بیماری هایهمه گیر و قرنطینه ای دام، همکاری با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امرمبارزه با بیماری های مشترک انسان و دام، تاسیس پست های قرنطینه در نوار مرزی وداخل کشور به منظور جلوگیری از سرایت بیماری های دامی، همچنین کنترل بهداشتی ورود وخروج دام و فرآورده های خام دامی و نظارت در نقل و انتقال آنها و صدور گواهیبهداشتی دام و فرآورده های خام دامی که به خارج صادر می شود، از جمله وظایف اینسازمان است.

نظارت بهداشتی بر چراگاه ها، مراتع، آبشخورها، محل نگهداری دامو دیگر تاسیسات مربوط به پرورش دام و همچنین نظارت بر کارخانه های تولید خوراک داماز لحاظ بهداشتی، اظهار نظر و نظارت درباره ساخت، ورود و صدور و فروش انواع دارو،واکسن، سرم و مواد بیولوژیکی مخصوص دام، مشارکت در کنفرانس های بین المللی دامپزشکیو اعزام نماینده به این کنفرانس ها و همچنین مبادله اطلاعات علمی با مراکز مراجععلمی و دامپزشکی، تأسیس و توسعه شبکه های دامپزشکی همچنین تربیت کادر فنی در مناطقو مراکز دامداری کشور، صدور پروانه اشتغال برای موسسات و واحدهای تهیه کننده موادمورد مصرف دامپزشکی، صدور پروانه تاسیس بیمارستان ها، داروخانه ها، درمانگاه ها وآزمایشگاه های دامپزشکی و نظارت بر فعالیت آنها، صدور پروانه اشتغال به کار مایهکوبی و درمان دام جهت افراد ذی صلاح، تهیه وسایل و لوازم فنی، داروها، واکسن، سرم،مواد بیولوژیک، سموم و مواد ضدعفونی کننده مربوط به مبارزه با بیماری های دامی ازداخل یا خارج کشور و عرضه آن به مصرف کنندگان به قیمت تمام شده یا به صورت بلاعوض وبازرسی و کنترل کیفی بهداشتی فرآورده های خوراکی دام از مرحله تولید تا توزیع نیزاز دیگر وظایف اساسی سازمان دامپزشکی کشور است.

منبع : سایت آفتاب

/ 2 نظر / 4 بازدید
امیر سالار سید رزاقی

سلام دوستان لطفا از وبلاگ دانشجویان اصلاح نباتات ساوه دیدن فرمائید. مرکز تحقیقات ژنتیک WWW.genetics-research.persianblog.ir با نظرات پیشنهادات و انتقاداتتون ما را خوشحال کنید.

amin

با سلام و خسته نباشید مدیر وبلاگ دانشجوی دامپزشکی هستم. در صورت تمایل به تبادل لینگ وبلاگ من رو با دانشجوی دامپزشکی لینک کنید و اطلاع بدین تا شمارو لینک کنم. با تشکر vet-student.mihanblog.com