درختان سایه‌‌دار و درختچه‌‌ها

۱)سروها:

تیرهCupressus Cupressaceae :

۱-۱)سرو ناز:Cupressus sempervirns

دارای تاج مخروطی شکل و زیباست و میوه آن به صورت کروی است. برگهای فلسی و متراکم دارد و نوک آن به سمت بالا قراردارد. زربین C.V var. horizon tallis با انشعابات فرعی و افقی و سرو شیرازC.v .var. Fastigiata که بعنوان گیاهتزئینی در باغهای تاریخی و در محورهای اصلی کاشته می‌شده و به باغ زیبایی خاصیمی‌بخشیده‌اند، از واریته‌های سروناز هستند.

۱-۲)سرو نقرهای: Capressus arizonica

دارای برگهای نقرهای است . بومی ایران نمی باشد. ولی در باغهاکشت آن دیده شده است و ارتفاع آن به ۸ متر می رسد.

۱-۳)سرو خمره‌ای Bieta orientalis

دارای برگهای فلسی شکل است. رنگ عمومی آن سبز و روشن است که درزمستان کمی تغییر رنگ می‌دهد. بعنوان پرچین هم از آن استفاده می‌شود. میوه آنمخروطی کوچک است. از۲ الی ۵ فلس تشکیل شده که در کنار هر فلس دو دانه قرار گرفتهاست. سروها از گونه‌های رایج در باغ‌های ایرانی هستند و در اکثر باغهای تاریخیبویژه در باغهای شیراز، باغ فین کاشان و باغ شاهزاده ماهان مشاهده می‌شوند.

۲)چنار:

درختی پهن برگ و خزان کننده‌، با پوست روشن (خاکستری) است. ارتفاع آن به ۲۵ متر می‌رسد. میوه آن کرکدار وگرد و دارای دنباله است. دنبالهمیوه‌ها اکثراً بین ۶تا ۸ سانتی‌متر است .میوه آن در پاییز می‌‌رسد. برگها با پهنکدارای ۵ تا ۷ قطعه دندانه‌‌دار هستند. گرده آن باعث آلرژی در افراد می‌شود مهمترینگونه آن P.orientalis است که در باغهای قدیمی در مناطقی مانند تهران رواج بسیارداشته است و اصولاً تهران در قدیم چنارستان بوده است. از گونه‌های دیگر آن می‌توانبه P.hispanica و P.aceiflia اشاره کرد.

۳)کاج ایرانیPinus eldarica PinaceaeAbistacaea :

درختی بزرگ با میوه مخروطی شکل است که ارتفاع درخت به ۲۰تا۳۰ متر می‌رسد. شاخه‌های آن نسبتاً بلند هستند برگهای آن دائمی با یک رگبرگمی‌باشد.

دانه گرده (میکروسپور) :

اندام تولید مثلی نرگیاه آن دارای بادکنک است که موجب تسهیل درعمل گرده افشانی می‌گردد. دستگاه ماده مخروطی شکل و بر روی آن برگه‌های متعددیموجود است که آنها را برچه ( کوچکترین واحد مادگی) می نامند، درون آن تخمک )مگاسپور: اندام تولید مثلی ماده گیاه ) قرار دارد. چوب آن صمغی است و مصارف صنعتیدارد. این گونه گیاهی از حلب وارد ایران شده است.

از گونه‌های دیگر کاج که در باغها کاشته می‌شوند:

کاج جنگلی P.sylvestris‌، کاج کاشفی P.longifolia‌، کاج سیاه P.laricio می‌باشد. که اکثراً بومی ایران نمی‌باشند. در بیشتر باغهای تاریخی و دراکثر نقاط کشور به جز جنوب و حاشیه خلیج فارس این گونه گیاهی وجود دارد.

۴)صنوبرPopulus spp Salicacea :

این درخت دارای ریشه‌های سطحی بوده ولی رشد آنها بسیارعالی است و درکمتر از۱۵ سال به ارتفاع ۲۵ متر می رسد. خزان کننده‌، پهن برگ و تکپایه(دانه گرده و مادگی روی یک گیاه تشکیل و لقاح صورت می گیرد) است. گلها منفرد،اکثراً کرکدار، و با گل آذین(طرز قرارگرفتن گلها روی ساقه و یا شاخه) خوشه‌ای بودهو میوه‌ها کرکدار است. گونه های آن عبارتند از:

۴-۱)سپیدار: P.alba

درختی است ستونی شکل و بلند. پشت برگها روشن‌تر است و نقره‌ایرنگ می‌باشد ارتفاع آن ۲۵-۱۸ متر و بسیار مقاوم است. در باغهای تاریخی و قدیمی زیادکاشته می‌شده است چه بعنوان باد شکن در حاشیه‌ها و بعضاً در مسیرهای اصلی نیز کاشتهمی‌شد.

۴-۲)صنوبر خاکستری: P.canescens

ارتفاع آن به ۳۰ متر می‌رسد. اندازه برگ آن با سپیدار تفاوتدارد. پوست تنه آن خاکستری مایل به زرد می‌باشد.

۴-۳)تبریزی: (اشالک‌، صنوبرآسیایی، صنوبر لمباردی)P.nigra var Italica

ازدرختان با ارتفاع زیاد و زیبا می‌باشد. معمولاً در کنار باغها کاشته می‌‌شده است. برگهای آن لوزی شکل و زیبا که درازی برگها بیش از پهنای آن می باشد. در پاییز بهرنگ زرد قناری در می‌آید.

۴-۴)صنوبر لرزان: ( آشنگ) P.tremula

برگهای آن شبیه نارون است.

۴-۵)پده P.eupratica مخصوص نواحی گرم است.

۵)نارون ( وسک‌، قره آغاج)Ulmus Ulmaceae :

درختی است با پوست شکافدار، برگهای متناوب، خزان کننده ورگبر‌گهای شانه‌ای، دمبرگ کوتاه، پهنک معمولاً در قاعده مورب‌، حاشیه‌ای اره‌ایمضاعف یا ساده. گوشوارک( زائده ای درقاعد ه برگ که معمولاً زیر برگ قرار دارد)ریزان دارد. گلهانر- ماده ( اندام جنسی نروماده روی یک گل قراردارد )یا تکجنسی(گلهای نر و ماده از یکدیگر جدا هستند)‌، قبل از ظهور برگ ظاهر می‌‌شود. پوششگل، استکانی ( منظور شکل گل آذین است) و دارای ۴ تا ۸ لوب است. پرچمها( اندام نرگیاه) دارای میله باریک و طویل هستند، میوه فندقه بالدار( سامار: دراین نوع میوه‌ها ( اپیدرم (پوست خارجی) یک تخمدان رشد کرده و به صورت زائده‌های بال مانند درمی‌آیند) بوده بال‌‌ها در انتها شکافدارهستند. تشکیل میوه ۳ تا ۴ هفته بعد ازگل دهیانجام می‌گیرد. در نواحی شمال، شمال غرب و شمال شرق ایران بیشتر دیده می شود . خصوصاً درتهران بسیار زیاد کشت می شود.

۵-۱)نارون چتری:Ulmus umbraculifera  

برگها متقارن و دارایقاعده تقریباً قلبی شکل بوده و نوک داندنه ها تیز نیست. فصل گل‌دهی اواخر زمستانبوده و گیاه متعلق به بخشهای مرکزی فلات ایران است. گونه‌‌های نارون

۵-۲)ملج U. Montana ۵-۳- اوجا U. Campestris

سایر درختان سایه‌دار:

۱)آزاد: Zelkova Carpini folia Ulmaceae :

درختی بلند به ارتفاع تا ۳۵ مترودارای برگهای بیضی شکل بهطول حدود ۸ و عرض ۴ سانتی متر است.برگها اکثراً نوک هستند اما انواع نوک تیز نیزدرآنها مشاهده شده است. حاشیه برگها ساده بدون کنگره‌، اما گاهی دندانه‌های هلالیکند درآنها مشاهده می‌شود. سطح فوقانی برگ نرم وسطح زیرین آن تقریباً بدون کرک است. پوست درخت خاکستری تیره است. دمبرگها کوتاه۱‌،۲

/ 5 نظر / 12 بازدید
امیر سالار سید رزاقی

آشنایی با مرکز تحقیقات ژنتیک ١. آشنایی با اصول و مبانی ژنتیک ٢. آشنایی با نحوه انتقال ژن در گیاهان ٣. آشنایی با مفاهیم ژنتیکی از قبیل ترنس ژن و یا تراریخت ۴. آشنایی با انواع اختلالات کروموزومی ۵. آشنایی با ناباروری در مردان و زنان و روش های درمان ۶. آشنایی با گیاهان دارویی و فواید آنها ٧. آشنایی با زیست فناوری و مراکز تحقیقاتی ٨. آشنایی با علف های هرز و اصلاح بیولوژیکی آنها برای مشاهده ادامه اهداف بر روی ادامه مطلب کلیک کنید. ٩. آشنایی با حشرات و آفات مهم گیاهی و حشرات تراریخت و بیماری های گیاهی ١٠. آشنایی با محصولات تراریخت ایران و جهان ١١. آشنایی با بیوشیمی عمومی و گیاهی ١٢. آشنایی با اصطلاحات ژنتیکی ١٣. آشنایی با اصول اصلاح نباتات ١۴. آشنایی با اصول هواشناسی ١۵. آشنایی با ارتباط بین علم ژنتیک و بیوتکنولوژی با سایر علوم ١۶. ارائه انواع نمونه سوالات رشته مهندسی ژنتیک گیاهی (اصلاح نباتات) ١٧. ارائه انواع مقالات و ترجمه مقالات لاتین لطفا با حضورتان در وب مرکز تحقیقات ژنتیک ما را یاری کنید.

امید

سلام دوست خوبم.وبلاگ بسیار خوبی داری.واقعا آفرین.چه مطالب جالبی. من امید هستم.۲۶ ساله از مشهد. از آشنایی با شما خیلی خوشوقتم.وبلاگ من تازه تاسیسه و هنری. امیدوارم با نظرت به سمت پیشرفت سوقش بدی. من به صورت خصوصی و نیمه خصوصی تدریس مهارتهای کامپیوتری انجام میدم.از جمله:فوتوشاپ-میکس-مونتاژ-نصب ویندوز و....اگه علایق خاصی داری میتونی دراین باره با من صحبت داشته باشی.چنانچه دراین باره مهارتی خواستی میتونی درکلاسهای من شرکت کنی.درصورت تمایل این شماره تماس منه:۰۹۳۶۴۸۰۷۲۹۲ باعث افتخار برای من خواهد بود... من منتظرحضورت هستم. موید باشی....حتما بیای.

امید

سلام دوست خوبم.وبلاگ بسیار خوبی داری.واقعا آفرین.چه مطالب جالبی. من امید هستم.۲۶ ساله از مشهد. از آشنایی با شما خیلی خوشوقتم.وبلاگ من تازه تاسیسه و هنری. امیدوارم با نظرت به سمت پیشرفت سوقش بدی. من به صورت خصوصی و نیمه خصوصی تدریس مهارتهای کامپیوتری انجام میدم.از جمله:فوتوشاپ-میکس-مونتاژ-نصب ویندوز و....اگه علایق خاصی داری میتونی دراین باره با من صحبت داشته باشی.چنانچه دراین باره مهارتی خواستی میتونی درکلاسهای من شرکت کنی.درصورت تمایل این شماره تماس منه:۰۹۳۶۴۸۰۷۲۹۲ اگه تونستی لطف کن برای دوستانت هم این مطلب رو ارسال کن. باعث افتخار برای من خواهد بود... من منتظرحضورت هستم. موید باشی....حتما بیای.

فارغ التحصیل

وبلاگ جالبی دارین. خوش به حالتون که هنوز دانشجو هستین.

مابی

متنت واقعا خوبه اما اگه عکس درختام کنارش بود عالی می شد. وم زبان گنجشک ون نیست. اینکه من فکر می کن