نفش گرم شدن زمین در گسترش آلرژی

تحقیقات اخیر نشان می دهد که گرم شدن زمین آلرژی های تنفسی رانیز تشدید می کند، زیرا غلظت دی اکسید کربن، میزان گرد افشانی را به میزان زیادیتشدید می کند. آسم و سایر ناراحتی های تنفسی به خودی خود در دنیا در حال افزایشاست.

سازمان جهانی بهداشت تخمین می زند که ۳۰۰ میلیون نفر در دنیاآسم دارند، و سالانه ۲۵۰.۰۰۰ نفر از این بیماری می میرند. این نرخ در دهه های اخیرافزایش قابل ملاحظه ای داشته است و دانشمندان عوامل متعددی را در آن دخیل می دانند. یکی از دلایل مشهود آن افزایش گرد افشانی است که بطور مستقیم با افزایش سطح دیاکسید کربن مرتبط است.

دانشمندان بارها اثبات کرده اند که سطح بالای دی اکسید کربنگیاهان را تحریک کرده و انها بیش از حد طبیعی و رشدشان گردافشانی خواهند کرد. بهاین ترتیب شما از هر گیاه گردافشانی بیشتری دریافت می کنید و آلرژی ها افزایش خواهدیافت.

بدتر از آن اینکه این گیاهان در دی اکسید کربن بیشتر رشد وپیشرفت بهتری خواهند داشت. موج شهری سازی در آمریکا و اکثر کشورهای دنیا نیز به اینقضیه کمک نمی کند، محیط های شهری که اغلب از نواحی روستایی گرم تر است برای این علفها بهشت محسوب می شود! یکی از دلایل آن استفاده از بتن است و علاوه بر این گرم شدنزمین باعث بروز پدیده لایه اوزون زمینی می شود که محرک قوی تنفسی است و آسم راتشدید می کند.

طولانی تر شدن فصل رشد این گیاهان در زمینی گرمتر مشکل را وخیمتر خواهد کرد، برای مثال بین سالهای ۱۹۸۲ تا ۲۰۰۱ گردافشانی زیتون اروپایی دراسپانیا افزایش داشته است، چنین تغییری در مدیترانه نیز رخ داده و نتایج مشابه دردیگر نقاط گرم جهان قابل پیش بینی خواهد بود. حتی نقاط شمالی زمین که برای نقاط سختشناخته می شوند و آلرژی در آن بسیار نادر است، نیز مانند سابق ایمن نخواهد بود.

دلایل بروز آلرژی یا اختلالات تنفسی مقداری پیچیده است ودانشمندان نمی توانند دقیقا پیش بینی کنند که تغییرات آب و هوا به چه میزان برگسترش آلرژی تاثیر خواهد گذاشت. اما اطلاعات اخیر- یعنی اطلاعات جمع آوری شدهدرباره گردافشانی گیاهان در بیست سال اخیر- این اطمینان را می دهد که گرم شدن زمینآلرژی را بدتر خواهد کرد. پس چگونه می تواند به میلیون ها انسان مبتلا به انرژی کمککرد؟ همانطور که مبتلایان به آلرژی می دانند، کمک زیادی نمی توان کرد. اما هراقدامی در جهت کنترل دی اکسید کربن در این زمینه مفید خواهد بود.

هم اکنون که هیچ کاهشی از نظر ابتلا به آلرژی مشاهده نشده و درآینده که زمین گرم تر می شود، درمان های تاثیرگذار تری نیاز خواهد بود. شاید کسانیکه به آلرژی مبتلا هستند باید قدمی در جهت ترغیب جامعه جهانی برای کاهش دی اکسیدکربن بردارند، در غیراینصورت تنها چیزی که از دست خواهند داد، تنفسشان است!

منبع : سایت آفتاب

/ 1 نظر / 4 بازدید
امیر سالار سید رزاقی

سلام دوستان لطفا از وبلاگ دانشجویان اصلاح نباتات ساوه دیدن فرمائید. مرکز تحقیقات ژنتیک WWW.genetics-research.persianblog.ir با نظرات پیشنهادات و انتقاداتتون ما را خوشحال کنید.