10 چالش بخش کشاورزی کشور از زبان یک استاد دانشگاه

بهاءالدین نجفی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس در مورد مشکلات کشاورزی کشور گفت: مشکلات کشاورزی کشور در بخش‌های تولید، فروش و بازاریابی است.
*لزوم تزریق تکنولوژی به بدنه کشاورزی
استاد اقتصاد دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز گفت: در بعد تکنولوژی، اگرچه کشاورزی کشور پیشرفت‌های خوبی در سال‌های اخیر داشته اما در مجموع نیازمند الگو‌برداری از تکنولوژی‌های پیشرفته جهانی و تزریق آن به بدنه کشاورزی کشور است.
وی افزود: نیاز به بذر اصلاح شده در کشور ما جدی است به طوری که این بذور در همه ارقام کشاورزی یا وجود ندارد یا ناکافی است و با توجه به ضرورت تجدید بذور مورد استفاده کشاورزان در کمتر از حداقل سه سال، نیاز به واردات بذور اصلاح‌شده شدت بیشتری دارد.
*شیطنت کشورهای وارد کننده بذر
نجفی با اشاره به شیطنت کشورهای وارد کننده بذر گفت: کشورهای وارد کننده بذر مادر در اختیر ما قرار نمی‌دهند، بنابر این بعد از یک بار استفاده، ظرفیت تولید آن کاهش یافته و دوباره باید از بذر اصلاح شده استفاده شود که مفهوم آن وابستگی به محصول وارداتی است.
نجفی همچنین در مورد نهاده کود و سم گفت: به دلیل ارزان بودن و ضعیف بودن آموزش کشاورزی مصرف این نهاده‌ها در کشور به شدت بالاست که همین مسئله موجب افزایش قیمت تمام شده محصول و هم از نظر میزان باقی‌مانده سموم حائز اهمیت است.
*آب مشکل اصلی بخش کشاورزی
این استاد دانشگاه همچنین درباره استفاده بی رویه از آب در بخش کشاورزی گفت: استفاده بی‌رویه از آب در سال‌های گذشته به دلیل عدم استفاده از الگوی کاشت مناسب، موجب هدر‌رفتن آب و کاهش محصول تولیدی شده است.
نجفی همچنین به اهمیت یکپارچه‌سازی اراضی اشاره کرد و گفت: خرد بودن اراضی کشاورزی در کشور موجب عدم استفاده از مکانیزاسیون کشاورزی افزایش هزینه تولید و قیمت تمام شده محصول شده و درآمد نهایی کشاورز را پایین می‌آورد.
این استاد دانشگاه گفت: در سال‌های اخیر و همچنین در دولت نهم به بخش تحقیقات کشاورزی بهای چندانی داده نشده و اعتبار مناسبی تخصیص نیافته و مشکل اصلی بخش کشاورزی را رقم زده است.
*جهاد کشاورزی به وظیفه خود عمل نکرده است
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود وظیفه جهاد کشاورزی را سیاست‌گذاری، تحقیق و ترویج عنوان کرد و گفت: در سال‌های اخیر در هر سه مقوله، وزارت جهاد کشاورزی ضعیف عمل کرده و مشغول کارهای واسطه‌گری، تجارت و سرمایه‌گذاری شده است به طوری که این کارها را بخش خصوصی می‌توانست انجام دهد.
نجفی گفت: اگر چه ما در سال‌های گذشته پیشرفت‌هایی در زمینه افزایش عملکرد در واحد سطح داشتیم اما کشور به دلیل محدودیت منابع آبی با استانداردهای جهانی فاصله قابل توجهی دارد.
نجفی همچنین افزود: کشاورزان کشور ما جامعه پیری هستند اما با توجه به ظرفیت ذاتی خودشان ثابت کرده‌اند که اگر روش‌های مناسبی برای آنها ارئه شود به راحتی می‌توانند به کارگرفته و از ثمرات آن کشور را بهره‌مند کنند.
*نوسان قیمت، مشکل عمده کشاورزان
این استاد دانشگاه در بخش دیگری از صحبت‌های خود فروش و بازاریابی را از مشکلات عمده کشاورزان عنوان کرد و گفت: در سالهای گذشته به کرات دیده شده که تولید به اندازه کافی بوده اما به دلیل عدم ثبات و نوسان قیمت بازار، کشاورزان متضرر شدند.
وی افزود: منحنی عرضه و تقاضا در کشور ما به ویژه در محصولات خاصی مانند سیب‌زمینی، پیاز و گوجه‌فرنگی به صورت تارعنکبوتی بوده و در یک سال به نفع تولید‌کننده و سال دیگر به نفع مصرف‌کننده می‌شود.
*عملکرد ضعیف تعاونی‌ها در حذف واسطه‌ها
وی در خصوص راهکار لازم برای حذف دلالی و واسطه‌گری در بازار کشاورزی گفت: اگر شرکت‌های تعاونی بتوانند در بازار رقابت ایجاد کنند و یا حداقل 10 درصد محصولات کشاورزی از طریق این تعاونی‌ها به بازار عرضه شود نقش دلال‌ها و واسطه‌ها در فروش محصولات کشاورزی و افزایش قیمت کمرنگ خواهد شد.
وی افزود: با توجه به اینکه کشاورزان ما بیشتر خرد و در سطح کوچکی هستند بنابر این از قدرت چانه‌زنی کمتری برخوردار بوده و قدرت تاثیر‌گذاری آنها در بازار کمتر است، اما اگر تعاونی‌ها بتوانند نقش مؤثر خود را انجام دهند کشاورزان در تعیین قیمت بازار نقش مؤثری خواهند داشت.
*عملکرد ضعیف وزارت جهاد کشاورزی در بازاریابی
نجفی گفت: نقش عمده وزارت جهاد کشاورزی بازاریابی برای محصولات کشاورزی است که در این زمینه اصلا کار درخور و قابل توجهی انجام نداده است.
نجفی در پاسخ به این سؤال که چرا قیمت محصولات وارداتی از محصولات داخل ارزان‌تر تمام می‌شود گفت: تورم بالا و همچنین ثابت بودن نرخ ارز در کشور در چندین سال اخیر باعث شده که قیمت محصولات کشاورزی داخل بالا باشد و همچنین اگر بالا بودن قیمت تمام شده محصولات کشاورزی به دلیل خرد بودن زمین‌های کشاورزی و بالا بودن قیمت نهاده‌ها را نیز اضافه کنیم، شکاف عمیقی بین تفاوت قیمت تولید داخل و قیمت محصولات وارداتی ایجاد خواهد شد.
*تصمیمات غیر کارشناسی در بخش کشاورزی
نجفی گفت: تصمیمات آنی و غیرکارشناسی مسئولان در دولت نهم باعث شد بسیاری از کارخانجات کشور فلج شده و خسارات عمده‌ای به بخش کشاورزی وارد شود که کم کردن تعرفه وارداتی شکر از بیش از 100 در صد به چهار درصد از آن جمله است.
وی با اشاره به پیشرفت‌های صنایع تبدیلی و تکمیلی کشور گفت: اگر چه در این زمینه پیشرفت‌های خوبی بوده اما همچنان در بسیاری از محصولات سنتی از قبیل زعفران، پسته، خرما مشکل بسته‌بندی وجود دارد و مجبوریم این محصولات را با قیمت نازل‌ به کشورهای دیگر بفروشیم.
*عنکبوتی بودن منحنی عرضه و تقاضا
این استاد دانشگاه منحنی عرضه و تقاضا به ویژه در محصولاتی که دوره انبار‌داری کمتری دارند را به صورت تارعنکبوتی عنوان کرد و گفت: عدم مدیریت و دانش کافی برای تنظیم بازار باعث شده که همواره بازار محصولات کشاورزی به ویژه در مورد محصولاتی که دوره انبارداری کمتری دارند همیشه در نوسان بوده و باعث شود منحنی عرضه و تقاضا به صورت تارعنکبوتی درآید. 
 

*استاد دانشکده کشاورزی شیراز با اشاره به شدت کم بودن بارندگی و پراکنش آن در کشور افزود: با توجه به اینکه کشور ما در منطقه خشک قرار گرفته، خشکسالی و کمبود آب خسارت‌های غیرقابل جبرانی را در سالهای گذشته به کشاورزان تحمیل می‌کند و اثر شدیدی بر روی تولید می‌گذارد.

منبع : خبرگذاری فارس

/ 2 نظر / 11 بازدید
امیر سالار سید رزاقی

سلام دوستان لطفا از وبلاگ دانشجویان اصلاح نباتات ساوه دیدن فرمائید. مرکز تحقیقات ژنتیک WWW.genetics-research.persianblog.ir با نظرات پیشنهادات و انتقاداتتون ما را خوشحال کنید.

مهدی

سلام ابولفضل خان. وبلاگ خوب و جالبی داری. موضوع وبلاگ من هم کشاورزی (اصلاح نباتات) است اگر تمایل دارید با هم تبادل لینک داشته باشیم.