درخت توت

مشخصات گیاهشناسی

توت یکی از گیاهان دو لپه است. توت در گیاه شناسی معمول‌ترینگونه میوه گوشتدار یک تکه محسوب می‌شود که در آن تمام دیواره تخمدان درون یک پیرابرخوراکی به عمل می‌آید. تخمدان همیشه در قسمت زیرین گلها که دارای یک یا چند برچهدرون یک پوشش نازک می‌باشند قرار دارند و دارای قسمتهای داخلی گوشتداری هستند. دانه‌ها درون گوشت مشترک یک تخمدان یک یا چند برچه‌ای محصور شده‌اند.

واریته‌ها

Morus.nigra دارای برگهای بزرگ و قلبی شکل که در خرداد و تیر تاشهریور میوه‌های تمشک مانند آن می‌رسند، که می‌توان به صورت تازه و یا برای ساختمربا از میوه‌های آن استفاده نمود. این میوه‌ها معمولا تا سن درخت به چهار یا پنجسالگی نرسیده باشد ظاهر نمی‌شوند. واریته دیگر Morus.alba یا توت سفید است که اصلآن از چین بوده و به ارتفاع ۲۰ - ۱۸ متر می‌رسد و در همه جا می‌توان آن را یافت ودر مقابل نوسان درجه حرارت مقاوم است که در هوای گرم و خشک سازگاری بیشتر نشانمی‌دهد و در مقابل سرما و کم آبی نیز مقاوم است. واریته توت مجنون نیز وجود دار کهدر جوانی زیباست ولی با گذشت سن از فرم می‌افتد و شاخه‌های زیرین خشک می‌شوند.

جا و خاک مناسب

در هر نوع خاک ، در آفتاب یا سایه روشن به عمل می‌آید و چونسیستم ریشه سطحی و عمیق دارند لذا خاکهای عمیق و قوی و آهکی را ترجیح می‌دهد.

هرس

تا آنجا که امکان دارد هرس نکنید، مگر لازم باشد. در زمستانمی‌توان شاخه‌های مرده را خارج نمود.

تکثیر

بذر از فروردین تا خرداد ماه بطور سطحی کاشته می‌شود و سپس آنرا توسط شن‌کش با خاک مخلوط می‌کنند. (بهتر است قبلا میوه کامل را با ماسه بکوبید)بر روی آنها در شهریور می‌توان انواع مجنون ، توت سیاه معمولی و یا شاه توت راپیوند زد که در زمستان سال دوم قابل بهره برداری هستند. در پاییز یا اسفند در فضایبیرون می‌توان قلمه‌های ۳۰ سانتیمتری آن را کاشت. با شاخه خوابانیدن نیز می‌تواناقدام به تکثیر نمود که در شهریور یا بهار انجام می‌شود.

استفاده غذایی و دارویی

میوه شیرین و مطبوع توت خوراک انسان و برگ آن خوراک کرم ابریشماست. میوه سفید توت را خشک کرده و این میوه‌های خشک با اینکه شیرین هستند اما برایابتلایان به بیماری قند ضرری ندارند. میوه توت چه خشک و چه تازه خشکی دماغ را برطرفمی‌کند و از دوستان کبد و طحال است. جوشانده پوست ریشه و برگ توت ادرار را زیادمی‌کند و شیره برگهای آن به عنوان تب‌بر و التیام دهنده زخم در گذشته استفادهمی‌شد. عصاره برگ توت ضد سم قوی است. قند توت باعث چاقی نمی‌شود.

منبع : سایت دانشنامه رشد

/ 5 نظر / 6 بازدید
Mahdi

در مورد افزایش تعداد تاج توت مجنون از 1 به 3 الی 4 عدد چه روشی وجو د دارد؟

ترنم

سلام مفید و مختصر ممنون.....برای گزارش کارآموزیم استفاده کردم

کتایون

جناب آقای معصومی از مطلب شما در باره ی درخت توت استفاده کردم . اما یک سئوال برایم مطرح است که آیا درخت توت هم مانند نخل خرما نر و ماده ی جدا از هم دارد ؟ چون گاهی می بینم درختی شبیه درخت توت است اما میوه نمی دهد . درضمن درخت توت را چگونه می کارند ؟ با دانه یا روش دیگر . منتظر پاسخ جنابعالی هستم . katayon81@yahoo.com

سعید

واقعا شما دانشجوی فوق زراعت هستید؟ باورش سخته.چون مقالتون رو از ویکیپیدیا کپی کردید. واقعا که.

fati98

salam. mamnon az weblogeton. man emsal ye pjohesh daram rajebe in k az oftadan tot haye reside roye zamin jelo giri konim! khastam age mishe dar in bare komakam konin niaz b etelaate ziadi daram mamnon!