چگونه در آپارتمان خودمان سبزی بکاریم؟

آقای مهندس! آیا کاشت سبزی در آپارتمان‌ها هم شدنی است؟

ـ بله؛ بذر هر نوع سبزی (تره، شاهی، شنبلیله، ریحان، جعفری،گوجه‌فرنگی، فلفل رنگی، حتی کدو و بادمجان) را در هر زمان و هر فصلی می‌توان درآپارتمان (چه در بسترهای خاکی و چه غیرخاکی) کاشت و از خوردن آن لذت برد؛ مثلاپرلیت یک بستر غیرخاکی است که برای کاشت سبزیجات می‌توان از آن استفاده کرد اما رشدسالم آنها به کود مخصوصی نیاز دارد که در بازار چندان در دسترس نیست. بنابراینسبزی‌کاری در خاک، آن هم در فضای آپارتمانی، سهل و لذت‌بخش است.

روش کار چگونه است؟

ـ برای کاشت سبزی در خانه روش‌های مختلفی وجود دارد. قدم اولانتخاب بذر مناسب و استاندارد است؛‌ بذر اصلاح‌شده‌ای که روی پایه مادری رسیدهباشد. ابتدا بذرها را روز قبل از کاشت در آب ولرم می‌ریزیم و بین ۸ ساعت تا سه روزمجازیم آنها را در آب نگه داریم تا متورم شوند. سپس خاک مناسبی را انتخاب و الکمی‌کنیم و به ارتفاع حداقل ۱۵ سانتی‌متر در یک گلدان که زهکش داشته باشد می‌ریزیم. بذرها را از آب خارج و به روی یک پارچه یا روزنامه قدیمی منتقل می‌کنیم تا نم آنهاگرفته شود. سطح خاک را می‌کوبیم و صاف می‌کنیم و بذرها را به صورت فاصله‌دار رویسطح خاک می‌پاشیم و روی بذرها را با کمی خاک می‌پوشانیم اما دقت کنید که اگر سایزبذر دو میلی‌متر باشد، حداکثر دو میلی‌متر باید روی آن با خاک پوشانده شود. درمرحله بعد، سطح مقطع گلدان را با یک برگ روزنامه می‌پوشانیم تا بذرها دقیقا زیرروزنامه قرار بگیرند و با یک آبپاش کوچک و روزانه دو تا چهار بار روی روزنامه آبمی‌ریزیم تا سطح آن کاملا خیس شود و گلدان را دو تا پنج روز در گرم‌ترین جای ممکنقرار دهید.

باید گلدان را در معرض نور خورشید قرار دهیم؟

ـ خیر. حتی می‌توان گلدان آماده شده را دور از نور و در جایتاریک نگه داشت تا سبزی‌ها دو تا سه میلی‌متر رشد کنند و روزنامه آرام‌آرام بالابیاید. در این مرحله، روزنامه را برمی‌داریم و مستقیما به گیاه آب می‌دهیم و در اینمرحله گلدان را در معرض نور قرار می‌دهیم. هر چه نور بیشتری به سبزی‌ها برسد بهتراست اما اگر چنین فضایی در آپارتمان نداشتیم، می‌توانیم از لامپ‌های فلورسنتاستفاده کنیم.

بعد از گذشت حدود دو هفته به گیاه کود می‌دهیم و ترجیحا از کودطبیعی استفاده می‌کنیم اما اگر این کود در دسترس نبود، سراغ کودهای شیمیاییاستاندارد می‌رویم. البته دوز مورد نیاز روی بسته این کودها نوشته شده است و جاینگرانی نیست. اگر تمام این مراحل به درستی انجام شود بعد از گذشت حدود دو هفتهسبزی‌ها آماده خوردن می‌شوند اما توصیه من این است که تا یکی دو بار این سبزی‌ها (به ویژه تره) را نخورید و با قیچی آنها را بچینید تا پایه آنها قوی‌تر شود.

و برای جلوگیری از آفت زدن سبزی‌ها چه کنیم؟

ـ برای جلوگیری از آفت زدن گیاهان هر از چند گاهی باید مقداریآب را با الکل مخلوط کنیم و به جای سم، روی سبزی‌ها بپاشیم. حتی اگر این سبزی‌هایما مورد حمله شته‌ها هم قرار گرفته باشند با این کار، آنها از بین می‌روند. از طرفدیگر، چون طی مراحل رشد از هیچ سمی هم استفاده نمی‌کنیم، سبزیجات کاملا ارگانیک (طبیعی) هستند. البته راه‌های زیادی برای پیشگیری از آفت‌زدگی گیاهان وجود دارد؛مثلا می‌توانیم یک گلدان گیاه جعفری یا همیشه‌بهار را کنار گلدان سبزیجات خودبگذاریم. با این روش تا ۶۰ درصد از بیمار شدن گیاه و حمله شته‌ها کاسته می‌شود. حتیپژوهش‌های علمی نشان می‌دهد که موزیک هم می‌تواند تاثیر به سزایی بر سلامت گیاهان وجلوگیری از برخی آفت‌های آنها داشته باشد.

شما کاشت چه نوع سبزی‌هایی را در فصل بهار توصیه می‌کنید؟

ـ همه سبزی‌ها را می‌توان در این فصل کاشت و بسیار خوب هم رشدمی‌کنند اما گاهی نحوه نگهداری و تغذیه خاک آنها با هم متفاوت است. مثلا گوجه‌فرنگیبرای رسیدن (در مقایسه با گیاهان دیگر) به مواد غذایی بیشتری نیاز دارد و اگر ما دوهفته یک بار به خیار کود می‌دهیم، باید هفته‌ای دو بار به گوجه‌فرنگی کود بدهیم وهنگامی که گوجه‌ها نشاء شدند و چهار تا پنج سانتی‌متر رشد کردند باید به گلدانبزرگی منتقل شوند زیرا ریشه آنها قوی می‌شود و هر چه گلدان بزرگ‌تر باشد، بیشتر هممیوه می‌دهد. در مورد فلفل‌ هم دقیقا همین‌طور است.

استفاده از کود، موجب آلودگی سبزی نمی‌شود؟

ـ ببینید، در واقع کود، تغذیه گیاه است اما لازم نیست که حتمااز کودهای شیمیایی استفاده کنیم. بعد از الک کردن خاک، مقداری زغال در خاک بریزیدتا وجود کربن مانع از بیمار شدن گیاه شود. حتی تفاله خشک‌شده چای، پودر استخوان وخاکستر چوب هم جزو کودهای ارگانیک محسوب می‌شود.

هنگام شروع سبزی‌کاری در آپارتمان به چه ابزاری نیاز داریم؟

ـ بذر، خاک استاندارد، گلدان مناسب، دستکش، آبپاش کوچک، بیلچه والک تنها ابزارهای کاشت سبزی در آپارتمان هستند. نکته مهم این است که در انتخاب بذرمناسب و خاک استاندارد از راهنمایی فروشندگان محصولات کشاورزی استفاده کنید تا بامرور زمان قدرت تشخیص آنها را به دست آورید و در واقع خودتان باغبان خبره‌ای شوید.

حرف آخر؟

ـ سبزی‌کاری در آپارتمانبسیار کم‌هزینه است اما نکته قابل توجهاین است که با این روش هم لذت می‌برید و هم سبزی کاملا سالم، بهداشتی و ارگانیکمی‌خورید. هنگام خرید بذر سبزیجات هم به خاطر داشته باشید که نعناع و پونه، بذرندارند و باید آنها را از سبزی‌فروشی بخرید و بعد از ریشه‌دار کردن در خاکبکارید.

منبع : سایت آفتاب

/ 10 نظر / 51 بازدید
باغبانی علمی

سلام دوست من لینک وبلاگ شما نیز در وبلاگ باغبانی علمی قرار گرفت . ضمنا اگر مایل باشید لینک سایت " بانک اطلاعات کشاورزی دامپروری شیلات " با آدرس WWW.Dalin.ir را نیز در وبلاگ خود قرار دهید موفق باشید

باران

سلام از اینکه سر زدید ممنونم وبلاگ شماهم مطالب خوب و آموزنده ای داره من شمارو لینک کردم شماهم منو بانام مطالب علمی لینک کنید ممنونم یاحق پیروز باشید [گل]

دالین سبز

سلام دوست عزیز لینک وبلاگ شما در سایت دالین قرار گرفت . در صورت امکان اسم سایت را " بانک اطلاعات کشاورزی دامپروری شیلات " بگذارید موفق باشید

قاسمی

سلام لینک وبلاگ شما در وبلاگ بیماری شناسی قرار گرفت . با آرزوی موفقیت شما

رضا غلامی

سلام خسته نباشی رفیق شفیق در مورده گیاهان زیاد نوشته ای اما در مورده خاک و اماده کردن خاک برای گیاه کاری چیزی ننوشتی برام بنویس بدونم کی کود بدم چه فصلی بکارم

ذهن زیبا

وبلاگتون خیلی قشنگ بود لذت بردیم اگه میشه یه سری هم به سایت ذهن زیبا بزنید http://bmind.ir

معلم شرکتی

وبلاگ معلمان شرکتی (خرید خدماتی) http://msherkati.blogfa.com/

محمد قشمی

با سلام خدمت شما ببخشید -من یک توت سفید به ارتفاع 2متر در منزل کاشتم ولی توی این چند روز که برگ زیادی زده فقط 5 دونه دونه زده چکار باید بکنم؟ ایا این درخت در دفعات بعدی بهتر میشه ؟ یا بهتره اون درخت رو بکنم؟

زری عابدینی

عالی بود. دستتان درد نکند.