با پوست و مویتان ۱۲ کار نکنید

عادت اول: کندن جوش های جوانی و فشار آوردن روی آنها

جوش جوانی یا آکنه، بیماری غدد پیلوسباسه است که به صورت دانههای سیاه رنگ، قرمز، چرکی و کیستی می تواند در سنین جوانی ظاهر شود که با افزایشمیزان ترشح چربی پوست همراه است. کندن و فشار دادن جوش ها نه تنها تاثیری در روندبهبود ندارد که به علت زخمی شدن پوست، آثار آن به صورت جوشگاه یا لک تیره باقی میماند که درمان آن بسیار مشکل تر از درمان خود جوش ها است.

عادت دوم: مصرف پمادهای کورتون دار بدون تجویز پزشک

ترکیب های کورتیکوستروییدی که به کورتون شهرت دارند، دارویبسیار موثر و نجات دهنده ای در بعضی بیماری های التهابی پوست است ولی مانند شمشیردولبه، اگر بدون تجویز پزشک مصرف شوند، خطر ها و عوارض جانبی بسیاری دارند که بعداز قطع مصرف هم بعضی از این عوارض تا سال ها پابرجا می مانند. وقتی بیمار ترکیبموضعی کورتون دار را با تجویز پزشک برای مدت محدودی مصرف می کند به دلیل آثار فوریو مثبت آن در بیماری های التهابی پوست، حتی بعد از عود بیماری و بدون تجویز پزشک درمورد اجازه ادامه مصرف، آن را بدون نسخه از داروخانه تهیه می کند و بعد از مدتیآنقدر به مصرف آن عادت می کند که به طوری که بعد از قطع آن بلافاصله علایم شدیدپوستی تظاهر می کند بنابراین به مصرف دایمی آن ادامه می دهد و دچار ضایعه های پوستینازک، حساسیت، قرمزی پایدار حتی ضایعه های داخلی مانند پوکی استخوان، فشار خونبالا، ورم دستگاه گوارشی، اختلال های هورمونی و... می شود.

عادت سوم: کندن موها

تریکوتیلومانی یا عادت به کندن موها یک میل اجباری از بیما ریهای جسمی ـ روانی است. فرد بدون آنکه متوجه باشد، میل و عادت به کندن موهای دردسترس دارد؛ مانند موهای جلوی سر، سبیل، ابرو و... اوایل ممکن است موها بعد از کندندوباره رشد کنند ولی مواردی به علت خون ریزی میکروسکوپی در فولیکول مو و فیبروز آنباعث عدم رشد دایمی مو می شود که درمان باید توسط پزشک متخصص پوست و روان پزشک بهصورت همزمان انجام شود.

عادت چهارم: حمام آفتاب برای برنزه کردن پوست

اشعه آفتاب حاوی اشعه ماورای بنفش A و B است. اشعه B در طبقههای سطحی پوست اثر می کند و به قسمت های زیرین پوست نفوذ نمی کند و باعث قرمزی وسوختگی پوست می شود. اشعه A به قسمت های زیرین نفوذ می کند و با تحریک سلول هایملانوسیت باعث افزایش ترشح ملانین و تیرگی پوست می شود. همچنین اشعه A به دلیلتخریب DNA سلول ها در پیری زودرس پوست، سرطان های پوستی و واکنش های آلرژیک بهداروها مشارکت می کند. جوانانی که عادت به گرفتن حمام آفتاب یا استفاده از دستگاههای سولاریوم (آفتاب مصنوعی) دارند برنزه شدن موقت پوست را به سرطان های پوستی وپیری زودرس پوست چهره شان ترجیح می دهند.

عادت پنجم: جویدن ناخن ها

عادت به جویدن ناخن ها مانند تریکوتیلومانی عادت مضری است بهصورت میل اجباری به جویدن ناخن ها که و جزو بیماری های جسمی ـ روانی طبقه بندی میشود. جویدن ناخن اغلب در دوران کودکی و اوایل جوانی دیده می شود و این افراد بااینکه از قبح این کار مطلع اند ولی میل اجباری به جویدن ناخن ها خصوصا در مواقعاسترس های عصبی دارند. علاوه بر نازیبایی ناخن های جویده شده به دلیل رطوبت مداومدر این ناخن ها، میکروب ها از قبیل قارچ های پوستی و باکتری ها رشد کرده و گاهیباعث تخریب تمام جسم ناخن می شوند که اگر به موقع درمان نشود، امکان تخریب دایمیناخن ها و در نیامدن و عدم رشد ناخن ها وجود دارد.

عادت ششم: کندن یا بستن نخ دور زگیل های پوستی

زگیل های پوستی یک بیماری ویروسی است که بدون هیچ گونه درمانیدر افرادی که سیستم ایمنی نرمال دارند خودبه خود بعد از مدتی بهبود می یابد هر چنددرما ن های متعدد مانند فریز کردن، سوزاندن با کوتر یا لیزر و در مواردی جراحی وجوددارد اما بعضی از افراد از بستن نخ دور زگیل استفاده می کنند که این باعث التهاب وعفونت زگیل می شود که گاهی باعث زخم و ایجاد جوشگاه بدشکل می شود.

عادت هفتم: شانه کردن یا برس کشیدن مداوم موها

یک فولیکول مو در ناحیه ریشه حاوی عروق خونی، اعصاب و سلول هایرشد یابنده است که مدام رشد کرده و باعث رشد طولی می شود. ساقه مو به دلیل فقداناعصاب بدون درد است بنابراین بعضی افراد به صورت مداوم و مکرر موها را شانه یا برسکرده و باعث صدمه به ساقه موها می شوند. در استمرار دایمی شانه کردن و برس کردن،موها به تدریج طراوت خود را از دست داده، شکننده شده و از نوک دو شاخه می شوند(موخوره)، این عادت مضر در جوانان شایع تر است.

عادت هشتم: بستن موهای سر

بعضی از بانوان با بستن محکم موهای جلوسر به سمت عقب، تمایلدارند کناره های ابروها به بالا کشیده شود و چهره بازتری داشته باشند. بستن محکم وتحت فشار موها در طولانی مدت باعث فشار بر عروق سطحی پوست سر شده بنابراین جریانخون که برای رشد پوست و موها و همچنین سلامت پوست و مو ضروری است کاهش می یابد وچون موها به کاهش جریان خون حسا س تر از پوست هستند بعد از مدتی، موهای جلوسر کهتحت فشار هستند کاهش یافته و باعث کم پشتی موهای جلو سر می شود.

عادت نهم: دست زیرچانه زدن موقع نشستن یا نشستن روی زانوها وقوزک پا

بعضی از افراد، خصوصا کودکان و نوجوانان موقع نشستن های طولانیمثلا در کلاس های درسی، عادت کرد ه اند دست ها را به زیر چانه گذاشته و آرنج ها راروی میز نگه دارند یا بعضی افرادعلاقه به نشستن روی زمین دارند؛ به طوری که زانوهایا قوزک خارجی پاها به طور دایم در تماس و تحت فشار روی زمین است. پوست انسان درمواردی که تحت فشار دایم باشد، به تدریج تیره شده و دچار کلفتی پوست یا پینه میشود؛ خصوصا در افراد سفیدپوست این تیرگی واضح تر است.

عادت دهم: انقباض های دایمی عضلات صورت

بعضی افراد، خصوصا در کشورهای شرقی، عادت کرده اند موقع صحبتکردن یا در استرس ها، عضلات صورتشان را در جهت های مختلف منقبض کنند. اوایل بعد ازآرامش، حالت عضلات چهره به وضعیت طبیعی بازمی گردد ولی در استمرار برای سال ها، بهتدریج این عضلات شکسته می شود به طوری که موقع استراحت هم این شکستگی های عضلانی بهصورت چین و چروک عمیق دایمی دیده می شود. شایع ترین چین و چروک های عضلانی صورت،چین اخم بین دو ابرو، چین پیشانی به صورت خطوط افقی در پیشانی، چین دور چشم ها وچین و چروک عضلات لب بالایی است که چنانچه در مراحل اولیه شکستگی های عضلانی تحتدرمان با آمپول بوتاکس قرار گیرند، می توان از این پدیده نازیبا جلوگیری کرد.

عادت یازدهم: شست وشوی مداوم دست ها

اسیدیته یا PH طبیعی پوست، اسیدی است. بعد از هر بار شستن دستها با مواد شوینده که PH قلیایی قوی دارند PH پوست از اسیدی به قلیایی گرایش پیدامی کند و حداقل سه ساعت وقت لازم است که به PH طبیعی اسیدی قبلی بازگردد. از طرفیشوینده ها به همان میزان که ظروف و لباس ها را چربی زدایی می کنند چربی طبیعی پوسترا کاهش می دهند. چنانچه تماس پوست دست با پاک کننده ها، مانند صابون، پودر و مایعبه فاصله ای کمتر از سه ساعت باشد، باعث می شود به تدریج پوست دست ها خشک، قرمز،ترک خورده و حساس شود. افرادی هستند که کارهای شست وشوی منزل را با دستکش انجام میدهند ولی روزانه مکرر دست ها را با صابون یا مایع شوینده می شویند خصوصا در افرادیکه وسواسی هستند این مشکل بیشتر دیده می شود بنابراین باید سعی کنید از صابون یامایع دست شویی فقط موقع غذا خوردن، بعد از توالت یا آلودگی واضح استفاده کنید. مواقع دیگر شست وشوی دست ها با آب خالی کافی است و هر بار هم که دست ها اجبارا باشوینده تماس پیدا کرد، باید مقداری گلیسیرین با چند قطره آبلیمو بعد از خشک کردن بهدست ها مالیده شود.

عادت دوازدهم: شامپو کردن موهای سر به دفعات زیاد

خداوند برای محافظت و طراوت موهای سر ترشح چربی از پوست سر راقرار داده است ولی از آنجا که چربی ها محیط مناسب رشد میکروب ها هستند بنابراینباید بسته به میزان چربی مترشحه سر را با شامپوی مناسب شست. بعضی افراد عادت کردهاند در هر حمام چند دست شامپو بزنند تا کاملا چربی سطح پوست سر از بین برود. اینگونه افراد بعد از چند ساعت متوجه می شوند که چربی سر به مقدار زیادی بازگشته است. طبق فیزیولوژی پوست سر، هرگاه پوست سر کاملا بدون چربی شود از طریق مرکز کنترلکننده ترشح چربی در مغز فرمان داده می شود تا برای محافظت موها چربی ترشح شودبنابراین این گونه افراد باید بدانند که چنانچه مختصری چربی سر بعد از حمام وجودداشته باشد مانع فرمان مغز به ترشح چربی می شود و موهای سر دیرتر چرب می شود.

منبع : سایت آفتاب

/ 2 نظر / 11 بازدید
يک دوست

سلام دوست من. وبلاگ خوبي داريد . به شما تبريک ميگم. با تبادل لينک موافقيد؟ اگر تمايل به تبادل لينک با من داريد من را با عنوان ".: دانلود براي همه :. " لينک کنيد بعد در قسمت نظرات سايتم به من بگيد که من شما را با چه نام لينک کنم. ممنون از توجهتون. باي.[لبخند]

دانشجوی ارشد

ممنون .ان شاالله شم هم در تمام مراحل زندگی موفق باشید.