ترویج کشاورزی در ایران تعطیل است ! / وزارت جهاد کشاورزی غفلت می کند !

در حال حاضر وضعیت ترویج کشاورزی در کشور ما تعطیل است؛ به این معنا که به این علم هیچ توجهی نمی‌شود در صورتی که با آموزش و بکارگیری این علم می‌توان تاثیر بسزایی در به حرکت درآوردن چرخه اقتصاد کشور داشت.
یک عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس، ترویج کشاورزی را آموزشی برای کشاورز به منظور فراهم کردن بستری برای افزایش بهره‌وری از زمین‌های کشاورزی عنوان کرده و گفته بدون وجود علم ترویج و آموزش کشاورزی، هیچ سیستم کشاورزی موفقی نمی‌تواند به فعالیت ادامه دهد.
محمد چیذری با بیان این‌که ترویج آموزش‌ کشاورزی موجب افزایش تولید محصولات می‌شود گفته‌ علم ترویج موجب افزایش بهره‌وری کشاورزان از زمین‌های زراعی و کسب سود بیشتر آن‌ها می‌شود.
این کارشناس کشاورزی با اشاره به کشورهای پیشرفته اقتصادی گفته هیچ کشوری نمی‌تواند پیشرفت کند مگر آن‌که یک سیستم آموزشی قوی در تمام جنبه‌های اقتصادی به ویژه حوزه کشاورزی داشته باشد.

چیذری ادامه داده کشورهایی که از نظر اقتصادی وضعیت مطلوبی دارند قطعا هزینه و فرصت زیادی را صرف آموزش ترویج کشاورزی کرده‌اند چرا که این امر موجب افزایش بهره‌وری و تولید می‌شود.
این کارشناس کشاورزی با اشاره به اهمیت ترویج کشاورزی در کشورهای پیشرفته مانند آمریکا گفته یکی از دلایل عمده پیشرفت این کشورها وجود علم ترویج است چرا که این علم موجب افزایش تولید و بهره وری می‌شود.
وی با بیان این‌که ایران تنها طی مدت کوتاهی در اوایل انقلاب به امر ترویج کشاورزی توجه داشت، افزوده در حال حاضر وضعیت ترویج کشاورزی در کشور ما تعطیل است؛ به این معنا که به این علم هیچ توجهی نمی‌شود.
عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس با بیان این‌که ترویج و آموزش کشاورزی از نظرها دور مانده است، گفته به سازمان ترویج جهاد کشاورزی توجه چندانی از سوی وزارتخانه نمی‌شود به طوری که طرح‌های تحقیقاتی موجود در این سازمان تعداد محدودی دارد و تنها تعداد کمی از آن ها جنبه اجرایی پیدا می کند.

چیذری با اشاره به روش‌های آموزشی ترویج کشاورزی گفته روش‌های آموزشی متعددی برای آموزش این علم وجود دارد که متاسفانه به هیچ یک از آن‌ها توجه نمی‌شود.
وی با بیان این‌که وزارت جهاد کشاورزی نسبت به این مساله غفلت زیادی داشته است، گفته این وزارتخانه و کارشناسان این بخش به علم ترویج اهمیت چندانی نمی‌دهند و هرگز با دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی ارتباطی برقرار نمی‌کنند.

این استاد دانشگاه با بیان این‌که مسائل و مشکلات کشاورزان باید مورد تحقیق و ارزیابی کارشناسان قرار بگیرد، گفته عده‌ای از افراد باید تحت عنوان مروج در زمین‌های زراعی رو در رو کشاورز به منظور آموزش مسائل در جهت رفع مشکلات آن‌ها حضور یابند.
وی راهکارهای خود را برای افزایش ترویج در بخش کشاورزی عنوان و گفته باید به آموزش کشاورزی اهمیت بیشتری داده شود تا این مساله به عنوان یک قانون در مجلس تصویب شود.
چیذری تصریح کرده ترویج و آموزش علم و یافته‌ها در کشاورزی باید به صورت قانون درآید تا همگان موظف به رعایت و بکارگیری آن باشند.

/ 1 نظر / 55 بازدید
مسعود رستخیز

سلام نه تنهاترویج تعطیل است بلکه تحقیقات نیزتعطیل است متاسفانه بایدگفت تحقیقات درست وهدفمندی صورت نگرفته است که بخواهدواردمرحله ترویج شود.!!!چرا مابعدازگذشت سالها بیداری هنوزواردکننده گندم،ذرت و...!!!!چرابرروی محصولات جایگزین ذرت هنوزفکری.فکری بله متاسفانه حتی فکری نکرده ایم..وچرا...!!!!!