نقش دامپزشکان در سلامت انسان

هر چند که پیشوند دام در کنار نام پزشک در نگاه عمومی جامعه،نشانه سر و کار داشتن دکتر دامپزشک با دام است، اما واقعیت این است که در چرخهبیماری ها و جلوگیری از روندهای ایجاد یک بیماری به ویژه بیماری های قابل انتقالبین دام و انسان و نیز در کنترل و بازرسی صنایع غذایی به ویژه با منشأ دامی، دکتردامپزشک نقش اول را بازی می کند. امروزه در کشورمان رشته های متعدد در سطوح فوقدکترا پس از گذراندن دوره دکترای عمومی دامپزشکی وجود دارد که هم اینک تعدادچشمگیری از دانش آموختگان دکترای عمومی در این رشته ها به ادامه تحصیل مشغولند.

در ادامه به نمونه هایی از زمینه های کاری دامپزشکان به طورمختصر اشاره می نماییم:

۱)دام های بزرگ

۲)دام های کوچک و پرندگان زینتی

۳)طیور و پرندگان صنعتی

۴)آبزیان

۵)آزمایشگاه

۶)داروخانه

۷)زمینه های تحقیقاتی

مقصود از دام های بزرگ، دام های تولیدی صنعتی همچون گاو، گوسفندو بز و همچنین در فیلدی دیگر شتر و اسب است. زمینه های کاری دکتر دامپزشک در مورددام های بزرگ شامل مامایی (مدیریت تولید مثل و زایمان - درمان مشکلات زایمان و پساز زایش - تشخیص آبستنی)، جراحی و نیز تشخیص و درمان بیماری های دام های بزرگ است. درباره دام های کوچک بیشتر تمرکز بر حیوانات خانگی(Pet Animals)نظیر سگ، گربه ونیز به تازگی خرگوش، سنجاب و همستر (Hamster) و طیور زینتی مثل قناری، طوطی، مینا وغیره است. زمینه های کاری دکتر دامپزشک در مورد دام های کوچک، شامل واکسیناسیون،مدیریت بهداشت و نگهداری، جراحی، تشخیص و درمان بیماری های دام های کوچک است.

در زمینه پرندگان صنعتی که عمدتاً شامل مرغ های گوشتی و تخمگذاراست، حضور دامپزشک به منظور مدیریت درست در مزارع پرورش طیور و نیز درمان بیماریهای احتمالی، ضروری است. در زمینه آبزیان، دامپزشکان در کنار کارشناسان شیلات بهعنوان مشاوران درمانی و نیز برای انجام مدیریت درست تکثیر و پرورش آبزیان نظیر ماهیو میگو مشغول بکارند. آزمایشگاه تشخیص دامپزشکی در نظر دکتر دامپزشک اداره می شود وهمه آزمایش های مربوط به انواع دامها و پرندگان و حتی در مواردی انسان را با دقتبسیار زیاد انجام می دهد. امتیاز تأسیس داروخانه نیز به دکتر دامپزشک داده می شود وبرای همین، یکی از زمینه های کاری دامپزشکان، راه اندازی و اداره داروخانه هایدامپزشکی است.

در بسیاری از مراکز تحقیقاتی صرفنظر از مراکز خاص تحقیقاتدامپزشکی در دیگر مراکز تحقیقاتی علوم پایه و پزشکی هم دامپزشکان وزنه های مهمی بهشمار می روند. اشتغال دامپزشکان در مؤسسه معتبر سرم سازی رازی یا بخش تحقیقات مرکزقلب تهران، انستیتوپاستور، پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی و غیره از این دست نمونههاست.

جالب است بدانید یک دکتر دامپزشک که به کار بالینی و درمانیاشتغال داشته باشد، توانایی ویزیت و معاینه حدود ۵۹ گونه حیوان از دام های بزرگ وکوچک و پرندگان را داراست. در کنار این، یک دکتر دامپزشک عمومی با گذراندن دروسجراحی، بیشتر جراحی های معمول نظیر سزارین، جراحی دستگاه گوارش، ادراری - تناسلی،چشم، گوش و غیره را مگر موارد بسیار تخصصی که از متخصص جراحی دام های بزرگ یا کوچککمک می گیرد، با تسلط کامل انجام می دهد.

از سال ۷۶ هم به منظور ساماندهی وضعیت دامپزشکان شاغل در بخشغیردولتی با تصویب مجلس محترم شورای اسلامی سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامیتأسیس شد که هم اینک دوره چهار ساله سوم خود را می گذراند.

از سوی دیگر، به دلیل نقش سازمان دامپزشکی و دامپزشکان درپیشگیری از بروز بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان نظیر آنفلوآنزای فوق حادپرندگان، تب مالت، لپتوسپیروزیس (بیماری شالیکاران برنج) و موارد متعدد دیگر لازماست تا جامعه با این نقش بیشتر آشنا شده و به توصیه های صادره از سوی مراجع ذیصلاحدامپزشکی توجه نمایند. بدون شک، هر ایرانی بر سر سفره غذای خود در سه وعده روزانه ودر روز حاصل نظارت های مستمر دامپزشکان بر تولید و عرضه مواد غذایی با منشأ دامی رامصرف می کند و همین افتخار برای جامعه بزرگ دامپزشکی کشور در خدمت به مردم کافیاست.

از سوی دیگر، باید دانست که در کنار دامپزشکان، شمار بسیاری ازافراد تحصیلکرده در زمینه های دیگر که عنوان (سایر رده های دامپزشکی) را دارند وبیش از ۶۰ درصد جمعیت خدمتگزار دامپزشکی کشور را تشکیل می دهند، خود را در صف مقدممقابله با بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان می بینند و روزانه با انواعخطرات و مهلکترین عوامل بیماری زا، دست و پنجه نرم می کنند تا ما به راحتی از غذاییکه می خوریم، با اطمینان از سلامت آن لذت ببریم. کاردان ها و تکنسین های دامپزشکی،کارشناسان علوم آزمایشگاهی دامپزشکی و بهداشتیاران دامپزشکی را باید از آن جملهدانست.

امید است روز به روز نقش دامپزشکی در ارتقای سلامت و بهداشتعمومی جامعه در بین مردم عزیز کشورمان بیشتر تبیین شود و با آگاهی بیش از پیشمسئولان تصمیم ساز و تصمیم گیر کشورمان از این نقش مهم و تأثیرگذار که حتی اقتصاد وامنیت کشورمان هم به آن وابسته است و نگاهی به گردش مالی موجود در صنعت طیور بهعنوان مشتی نمونه خروار، گواه این مدعاست، شاهد بهبود شاخص های سلامت در کشورمانباشیم.

منبع : سایت آفتاب

/ 1 نظر / 12 بازدید
امیر سالار سید رزاقی

سلام دوستان لطفا از وبلاگ دانشجویان اصلاح نباتات ساوه دیدن فرمائید. مرکز تحقیقات ژنتیک WWW.genetics-research.persianblog.ir با نظرات پیشنهادات و انتقاداتتون ما را خوشحال کنید.